У День міста в Луцькому замку відбувся історичний саміт голів європейських держав (ФОТО)

Показати всі

У День міста в Луцькому замку відбувся історичний саміт голів європейських держав (ФОТО)

 В ніч з 7 на 9 вересня Луцький замок на кілька годин поринув у середньовічну атмосферу. Цього року виповнюється 590 років з часу проведення у Луцьку З’їзду європейських монархів, отож не дивно, що цьогорічне арт-шоу “Ніч у Луцькому замку” було присвячене саме цій знаменній події. Як ніяк – саме у цих стінах великий литовський князь Вітовт приймав 1429 року монархів – правителів країн Центральної та Східної Європи. “Ніч у Луцькому замку. Саміт у Луцьку”, – саме так і називалося мистецьке дійство, яке, за сприяння Луцької міської ради, відбулося у древніх мурах Луцького замку.

Власне, із “саміту”, тобто  своєрідної мистецької історичної реконструкції З’їзду європейських монархів 1429 року і розпочалося арт-шоу. Під час театралізованого дійства лучани та гості міста змогли побачити тогочасних учасників цього середньовічного, і першого в історії Європи, саміту очільників європейських держав – імператора Священної Римської імперії та угорського короля Сигізмунда І Люксембурга разом із дружиною Барбарою, польського короля  Владислава ІІ Ягайла з дружиною, датського короля Еріка VII, магістрів Тевтонського та Іфляндського орденів Русдорфа та Зігфріда Ландорфа, представника папи Римського Мартина V легата Андрія Домініканина та представника від візантійського імператора Іоанна VIII Палеолога, московського царя Василія ІІ Васильовича – онука князя Вітовта від його дочки Софії, яка теж завітала до Лучеська Великого, хана Перекопської, Донської та Волзької орд, а також литовсько-руських князів. Високих гостей зустрічали господарі –  великий литовський князь Вітовт та луцький воєвода. Образи усіх цих історичних постатей були майстерно відтворені на сцені артистами – учасниками дійства.

“Великий князь Вітовт” та “Луцький воєвода” озвучили причини та мету З’їзду європейських монархів, яка, власне, є такою ж як і завдання теперішніх самітів очільників європейських країн – встановлення міцного миру та стабільності в регіоні. Окремо було, звісно, наголошено і на сприянні розквіту міста Луцька.

Окрім цієї “офіційної частини” артисти відтворили на сцені й дозвілля учасників “Луцького саміту” – бенкети, лицарські турніри та середньовічні танці.

Насамкінець європейські монархи запалили на площі Луцького замку “смолоскип миру”, а саме їх шестя та запалення вогню відбулося під супровід пісенної молитви до Божої Матері, мелодія якої була витримана у манері поєднання рис, властивих середньовічним візантійським, давньоруським та західноєвропейським готичним церковних наспівам.

“Ми бачимо, що тоді, 590 років тому, керівники європейських держав могли зустрітися, порозумітися і разом прагнути до миру і злагоди. І це відбулося тут, у нашому прекрасному місті. Хочеться, звісно, поядкувати історикам і краєзнавцям – професіоналам і аматорам, задвячуючи праці яких, ми знаємо багато подробиць про цей З’їзд європейських монархів, та можемо навіть відтворювати його тут сьогодні”, – зауважив в.о. луцького міського голови і секретар Луцької міської ради Григорій Пустовіт. Він також висловив впевненість у тому, що через 10 років на належному рівні буде відзначене 600-річчя З’їзду європейських монархів, при чому участь у святкуванні візьме і Президент України.

Після “саміту” розпочалася і друга частина мистецького дійства – “Гостини у княжому дворі”.

Розпочав її театр історичного танцю “Джойссанс” з міста Києва. Його учасники продемонстрували кілька танців XV століття.

Ритмічні середньовічні танці продемонстрував і театр стародавнього танцю “Belriguardo” з Республіки Польща.

А колектив  караїмського ансамблю танцю “Birlik”, який завітав до Луцька з Литви представив танцювальні традиції укікальної етнічної групи – караїмів, громада яких в часи князя Вітовта була у Луцьку доволі чисельною. Це були темпераментні танці під характерні східні мелодії.

А  гурт середньовічної музики “Holloenek Hungaria”  з Угорщини буквально “зірвав” присутніх – багато хто, про чому не лише молодь, залюбки підтанцьовували під оригінальні середньовічні мелодії. При чому на тих же середньовічних інструментах музиканти виконали і кілька сучасних композицій.

 

В тій же музичній манері “Ніч у Луцькому замку. Саміт у Луцку” завершив і білоруський гурт середньовічної музики “Irdorath”.

Окрім виступів мистецьких колективів, у Луцькому замку відбувалися мистецькі перформанси, ремісничий ярмарок народних умільців, бажаючи могли  сфотографуватися, при чому і сидячи на княжому троні, у фотозоні “Княжий палац”, та навіть ударом молота викарбувати монету на козацькому монетному дворі.

Можна було і спробувати себе у володінні середньовічною зброєю, зокрема, за допомогою любителів історичної реконструкції навчитися стріляти з лука.

А “родзинкою” гостин у княжому дворі стало вогняне шоу, представлене учасниками театру вогню з міста Києва. Любителі фаер-шоу не лише представили очам глядачів яскраві вогняні фігури, але й, під час свого другого виступу, влаштували справжній фейерверк.

Варто також зауважити, що цьогорічна “Ніч в Луцькому замку” була не лише мистецьким дійством, але й благодійним заходом, який передбачав збір коштів для реставрації розкопу собору Іоанна Богослова XII ст. на території Луцького замку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *