Про групу «Приват», «базарні війни» Луцька і сморід: ексклюзивне інтерв’ю з Ігорем Поліщуком

Показати всі

Про групу «Приват», «базарні війни» Луцька і сморід: ексклюзивне інтерв’ю з Ігорем Поліщуком

«Волинська правда» розпочинає серію інтерв’ю із майбутніми кандидатам на посаду міського голови Луцька. Перший матеріал у серії присвячений поки наймолодшому із відомих претендентів, який, втім, вже досить яскраво встиг себе проявити у політичному житті Луцька – Ігорю Поліщуку. Інтерв’ю планувалося у форматі бесіди із гострими та не дуже зручними питаннями до кандидата, втім, у знаки далася фаховість Ігоря Поліщука, який вже не перший рік працює у міській раді, відтак готовий дискутувати про проблеми міста не на рівні політика-теоретика, а на рівні одного із провідних менеджерів Луцька на даний час.

ВОДІЙ, ЕКСПЕДИТОР, ЮРИСТ, ПОЛІТИК: З ЧОГО ПОЧИНАВ СВІЙ ШЛЯХ ІГОР ПОЛІЩУК

Політиками не народжуються, ними стають. Нам цікаво, на якому етапі життя людина для себе вирішує йти в політику, яку в усьому світі вважають дуже брудною і невдячною справою, та чому власне люди приймають таке рішення. Про те, як потрапив у політику, розповів у інтерв’ю «Волинській правді» радник міського голови Луцька Ігор Поліщук.

«У різні періоди свого життя  я хотів мати різні професії. Але коли закінчував школу, ми порадилися з батьками, і я вирішив обрати юридичну професію і поступив на навчання до Академії внутрішніх справ», – пригадує Ігор Поліщук.

Майбутній політик п’ять років проживав у Києві поки вчився. Після закінчення навчання з «червоним» дипломом повернувся у Луцьк і почав шукати роботу у юридичній галузі, вважаючи, як і більшість випускників юридичних вузів, що на нього чекають всі юридичні фірми, але, звісно, це було не так.

«Поки я був у пошуках достойної роботи – працював водієм, потім експедитором. В той період увесь час був у відрядженні. Потім я таки знайшов роботу помічника адвоката», – розповідає радник міського голови.

Втім, помічником адвоката він був лише формально, а фактично – працював юристом ТОВ «Феміда-Інтер», яка тоді належала депутату обласної ради Василю Столяру (Василь Андрійович Столяр — український спортивний функціонер, бізнесмен та депутат. Голова Федерації баскетболу Волині. Колишній президент ФК «Волинь», президент БК «Волинь-Баскет». Голова фракції «Батьківщина» у Волинській облраді – ред.).

«Вже через кілька місяців я самостійно представляв компанію у серйозних юридичних справах по всіх судах в Україні. Попрацював я на цьому підприємці з вересня 2010 по березень 2011. По ряду причин я звільнився і пішов працювати у Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», – пригадує політик.

Чоловік розповідає, що потрапив у Фонд Ігоря Палиці у 2012 році суто випадково. На той час у Фонді працювало декілька людей і молодий юрист виконував там різноманітні функції: приймав людей і телефонні дзвінки, їздив по місту, виконуючи різні доручення. Втім, вже через півроку став займатися виключно юридичними питаннями Фонду.

«Я почав працювати у громадські приймальні Ігоря Палиці. У 2016 році став заступником голови правління Фонду «Тільки разом», і вже після цього пішов працювати у міську раду», – розповідає Ігор Поліщук.

Вперше він обрався депутатом Луцької міської ради у серпні 2013 року по рідному Привокзальному округу, де народився і ходив до школи, де має багато друзів і знайомих. У 2015 році молодий політик пішов на вибори з командою «Українського об’єднання патріотів» («УКРОП»).

«До 2017 року ми були в опозиції, і після того, як помер міський голова Микола Романюк, – ситуація змінилася, і ми почали працювати у виконавчих органах міської ради», – розповідає кандидат.

Багатьох нині цікавить доля політичної партії «УКРОП», але її майбутнє, переконує Ігор Поліщук, не визначене, і під яким прапором колишні «укропівці» йтимуть на наступні місцеві вибори – поки не знає ніхто.

«Для того, щоб знати, від кого ми будемо йти, потрібно розуміти, коли будуть вибори. Сьогодні повна невизначеність: чи будуть вони восени цього року, чи будуть вони весною наступного – не зрозуміло нікому. І незрозуміло навіть самій партії «Слуга народу», яка має більшість у Верховній Раді», – вважає політик.

На думку Ігоря Поліщука, заяви щодо виборів від різних керівників правлячої партії суперечать одна одній, та припускає, що восени цього року дострокових місцевих виборів все ж не буде. Ба більше, вважає, що не буде їх і весною наступного року.

«Як юрист, я не розумію, яким чином будуть віднайдені правові підстави для дострокових місцевих виборів, адже це не передбачено Конституцією. На мою думку, для цього потрібно вносити зміни до Основного закону. Тому ситуація дуже заплутана, і я вважаю, що потрібно дочекатися закінчення цієї каденції і провести чергові вибори восени 2020 року», – переконаний Ігор Поліщук.

В будь-якому разі на наступних виборах, коли б вони не були і в якому б форматі вони не були, команда, у якій зараз перебуває молодий політик, бачить саме його майбутнім міським головою, і ні для кого не секрет, що цю команду пов’язують з групою «Приват». В суспільстві досить неоднозначне ставлення до цієї фінансово-промислової групи, у залежності від якої підозрюють навіть самого президента України. То ж чи не остерігається чуток про залежність і ризику можливої втрати голосів у виборчій гонці молодий і перспективний політик?

«ЯКЩО ЙТИ НА ВИБОРИ, ТО ТІЛЬКИ З КОМАНДОЮ ІГОРЯ ПАЛИЦІ»

«Я працюю з Ігорем Петровичем Палицею багато років, починаючи з Фонду «Тільки разом», закінчуючи політичною партією «УКРОП».  І якщо ми й будемо йти на вибори, то однозначно будемо йти в команді Ігоря Палиці. Я абсолютно не вважаю, що наближеність до Ігоря Петровича, хто б не йшов від його команди на пост міського голови, може забрати якийсь відсоток голосів, а точно додасть», – переконаний потенційний майбутній голова Луцька.

Ігор Поліщук нагадав, що на парламентських виборах лучани вчергове надали мандат довіри Ігорю Палиці, обравши його народним депутатом від нашого округу.

«Та робота, яка була проведена Фондом з 2011 року,  є масштабною, феноменальною, і в масштабах України я не знаю жодного такого фонду, який би працював не тільки в період виборів, а постійно і системно, реалізовуючи важливі проекти. Стільки було вкладено сил, коштів, стільки було зроблено хороших справ у Луцьку!», – нагадує політик.

Втім, наступний міський голова Луцька буде головою не лише міста, адже в 2020 році завершиться процес децентралізації, і ми вже сьогодні бачимо, що до Луцька приєднуються навколишні села. Ігор Поліщук поділився своїм баченням майбутньої Луцької громади.

«Луцьк – обласний центр з потужним потенціалом, який затиснутий навколишніми селами в території. Приєднавшись, виграють і ті громади, які приєднаються, і місто Луцьк», – переконаний політик, і пояснює свою точку зору.

Ігор Поліщук нагадує, що на сьогоднішній день є можливість отримати декілька мільйонів гривень відповідної субвенції, об’єднавшись і створивши ОТГ. По-друге, є два підприємства, це «Кромберг енд Шуберт» в межах Боратинської ОТГ, і «Модернекспо» у межах Підгайцівської ОТГ. Саме вони є бюджетоутворюючими, на них в сумі працює понад 7500 людей. Податок на доходи фізичних осіб – це сотні мільйонів гривень надходжень до місцевого бюджету.

«Але є така прикрість, як реверсна дотація. Це сума коштів, яка вираховується складною формулою, яку має повернути місцевий бюджет державному бюджету. Чим більша кількість людей на ту суму грошей, яку отримує громада як дохід, тим менше реверсна дотація. І сьогодні села, об’єднавшись в одну громаду з Луцьком, збільшать кількість населення, і реверсна дотація буде меншою. На сьогодні вона становить більше 40 мільйонів гривень», – пояснює радник міського голови переваги реформи децентралізації.

Крім того, кандидат у мери бачить й інфраструктурні переваги від об’єднання громад – люди з навколишніх сіл користуються міською клінічною лікарнею і пологовим будинком, а на Вересневому вже збудували велику і потужну амбулаторію на перспективу, яка в майбутньому буде обслуговувати Гіркополонківську ОТГ.

А ось децентралізацію в освіті і «вольності» для директорів шкіл Ігор Поліщук не підтримує.

«Я вважаю, що на даному етапі варто зберігати те управління, яке є – централізоване. Адже є різні директори і в кожного з них свій підхід. Але від підходу і стилю управління директора не повинна страждати школа. Повинен бути якийсь мінімальний стандарт надання освітніх послуг, стандарт до приміщення і багато чого іншого. Тому на сьогоднішній день я підтримую те, що освіта повинна працювати централізовано. Наразі про повну автономію шкіл говорити ще рано», – переконаний радник міського голови, який загалом скептично ставиться до реформи сучасної української школи.

«БУДЕМО МАКСИМАЛЬНО РОЗВИВАТИ ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ»

Останнім часом у міській раді Луцька точаться справжні «тарифні» війни навколо питання вартості проїзду у громадському транспорті. Лучани проти підвищення плати за проїзд, разом з тим жителі міст прагнуть більш якісного і комфортного транспорту. Ігор Поліщук розповів про своє бачення вирішення цієї проблеми.

«Я бачу вирішення цієї проблеми шляхом максимального розвитку електротранспорту. Це питання, над яким ми зараз працюємо, і вже вийшли на фінальну стадію по закупівлі 30 комфортабельних тролейбусів, і поступово будемо оновляти парк вживаними тролейбусами з Європи, і таким чином максимально витісняти маршрутки з наших доріг», – ділиться планами політик.

На думку радника міського голови Луцька, маршрутки міста перебувають у жахливому стані, вони брудні і неекологічні, а деякі взагалі непристосовані для перевезення пасажирів і ускладнюють дорожній рух.

«Можливо, тролейбуса доведеться почекати на 3-5 хвилин довше, ніж маршрутку, але в тролейбусі їздити комфортабельніше, і вони створюють менше перешкод для дорожнього руху. Тому ми плануємо розвивати тролейбуси», – пояснює Ігор Поліщук.

За словами політика, дуже багато людей приходять і розказують, що були за кордоном і бачили, що там дуже чудовий транспорт – чистий, охайний, комфортабельний і гарно їде. Втім, мало хто з них зізнається, що заплатили там за проїзд 2,5 євро. Якщо перевести на наші гроші – це 70-80 гривень, тобто, майже в десять разів дорожче, ніж коштує проїзд у нас. За словами Ігоря Поліщука, ці підвищення тарифу за проїзд, які відбуваються, це просто корегування на рівень інфляції.

«Кардинальні зміни на краще з маршрутками і автобусами у нас будуть тоді, коли матеріальний стан населення буде дозволяти людям платити за проїзд по обґрунтованому тарифу», – заявив Ігор Поліщук та додав, що на сьогодні мінімально комфортний автобус коштує від 80 тисяч доларів.

У Луцьку є підприємства, у яких по 30 автобусів, тож про повне поновлення автопарку, на думку радника міського голови, поки можна навіть і не мріяти.

«БАЗАРНІ ВІЙНИ»: НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ НОВЕ МІСЦЕ – ЦЕ ПРОБЛЕМА САМИХ ПІДПРИЄМЦІВ

Декілька років у Луцьку триває конфліктна ситуація навколо двох найбільших ринків Луцька – «Старого» та «Завокзального». Останнім часом конфлікт загострився, торговці навіть зірвали сесію міськради, на якій розглядали їхнє питання.

Нагадаємо, «Старий» ринок планують перенести у район ДПЗ, а на «Завокзальному» нині працює комісія Державної служби з надзвичайних ситуацій, яка виявила численні порушення протипожежних норм і вимагає припинення експлуатації ринку у судовому порядку. Обидва ринки обслуговує Волинська обласна споживча спілка, яка відстоює той стан справ на ринках, який є наразі.

Ситуація ризикує перейти у фазу силового протистояння, якщо у міській раді вирішать знести торгові місця, на розміщення яких закінчаться договори. Якщо ситуація не вирішиться найближчим часом – «базарне» питання стане серйозним головним болем для наступного мера Луцька.

«Облспоживспілка – це абсолютно мафіозна структура. Це структура, яка є просто посередником між Луцькою міською радою і підприємцями, які є орендарями цієї земельної ділянки. Сума коштів, яка заробляється Спілкою на цьому посередництві – вона є колосальною.  Тому боротися з таким суперником, який має грандіозний фінансовий ресурс, досить непросто», – переконаний Ігор Поліщук.

Команда, яка нині при владі у місті, поставила за мету, в першу чергу, вирішити питання по «Старому» ринку. По ньому дія договору оренди землі із Облспоживспілкою завершилася 27 серпня, розповідає радник міського голови. Після розірвання цього договору Спілці виділять землю тільки під їхнім майном, а це – лише торговий павільйон. Решта ділянки, за словами Ігоря Поліщука, перейде в Комунальне підприємство «Луцькі ринки» і надалі підприємці будуть працювати з ним.

Втім, Ігор Поліщук переконує, що з ринку виганяти нікого не будуть, адже міська рада працює над новою концепцією ринку.

«Коли буде оголошена ця концепція – ринок не виженуть на вулицю, є кілька альтернативних пропозицій. Є чудовий ринок, який знаходиться в районі ДПЗ. Він новий, там зручна парковка і доїзд. А біля «Старого» ринку ми бачимо, які затори постійно відбуваються. Якщо ж переходити на запропоноване місце не захочуть – тоді хай вирішують свої підприємницькі питання самостійно. Якщо термін договору закінчиться, то на яких підставах вони там будуть далі перебувати? Тоді їхні торгові місця будемо змушені демонтувати», – ділиться планами Ігор Поліщук.

Політик переконаний, що той стан, до якого довели «Старий» ринок – жахливий. На його думку, люди не розуміють, чому цей ринок розташований  у історичній частині міста поруч з такою перлиною України, як Замок Любарта.

«Місце, у якому зараз знаходиться «Старий» ринок, має бути приємним доповненням до замку і приваблювати туристів та подобатися лучанам. Ринок не може псувати таке історично багате й туристично привабливе місце в Луцьку. І ми над цим зараз працюємо. Але дуже важко боротися із Облспоживспілкою, яка має великий фінансовий ресурс, і може вирішити питання в судах», – нарікає Ігор Поліщук.

СМОРОДУ НЕ БУДЕ: «АБО ЗАВОД ЗАХИСТИТЬ ЕКОЛОГІЮ, АБО ПРИПИНИТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ»

Таке ж важке і складне питання для майбутнього міського голови – це сморід. Сьогодні ще тривають суперечки з приводу того, хто має вирішувати цю проблему, але коли завершиться процес децентралізації – всі джерела, на які вказують як на потенційні джерела смороду, опиняться у Луцькій територіальній громаді, і тоді всі питання щодо смороду будуть адресуватися виключно до одного суб’єкта владних повноважень.

«Основним джерелом смороду і 90% проблеми смороду – це завод ТОВ «Біо-ПЕК». Ми бачимо, що сморід почався рівно тоді, коли активно запрацював завод. І буквально два-три тижні тому питання смороду пропало», – переконаний Ігор Поліщук.

Радник міського голови пояснює, що мелясну барду, яку зливали на поля фільтрації, почали забирати волинські аграрії. Її використовують як добриво і розвозять по різних районах області. Окрім того, Держпродспоживслужба зобов’язала підприємство засипати поля фільтрації землею і перестати їх використовувати. Відтак, каже Ігор Поліщук, кількість скарг на сморід зменшилася у десятки разів.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Смердюча проблема Луцька: спроби призначити винних замість дорожньої карти дієвого рішення

«Втім, у наступному році, коли завод почне працювати, питання, куди дівати мелясну барду до того часу, поки її почнуть забирати аграрії, знову буде актуальне. Я надіюся, що до того часу спільно із уповноваженими органами ми вирішимо питання, куди завод буде дівати цю барду. Або завод буде закритий, або він приведе свою діяльність у відповідність до екологічних норм», – заявив Ігор Поліщук.

ЧАСУ НЕ ВИСТАЧАЄ ДЛЯ ВАЖЛИВИХ ЗАВДАНЬ, А ДЛЯ РЕАГУВАННЯ НА КРИТИКУ – ТИМ БІЛЬШЕ

Кожен міський голова, як би не намагався враховувати інтереси всіх груп громади, якою керує, ніколи не зможе відшукати ідеальний баланс і обов’язково не буде задовольняти ту чи іншу частину електорату, наражаючись на критику у засобах масової інформації та можливі протестні акції проти своєї політики. Можливий наступний міський голова Луцька розповів, чи боїться він критики.

«Якщо критика конструктивна, обґрунтована і фахова – то я до неї ставлюся абсолютно позитивно. З тої критики, яка є у деяких ЗМІ, у Фейсбуці, від людей, які приходять на прийом, ми за час роботи у міській раді взяли дуже багато. Не можна бути фахівцем в усіх питаннях. Бувають люди, які приходять на прийом і вони є кращими фахівцями навіть від тих, які у нас працюють у тих чи інших комунальних підприємствах», – розповів Ігор Поліщук.

На думку політика, всі допускають помилки, але не всі цю помилку готові визнати і знайти шляхи її вирішення, закриваючись у своїй «шкарлупі».

«Але якщо критика заради критики, щоб самоствердитися, чи для того, щоб задовольнити свої політичні амбіції, – я на цю критику не звертаю уваги. Часу й так не вистачає, навіть для важливих завдань, а для реагування на таку критику – тим більше», – ділиться своїм ставленням до критики молодий політик.

Завершуючи, варто додати, що радник міського голови, який має всі шанси стати новим міським головою Луцька, не мав уявлення, які питання ми йому готуємо. Зазвичай, чиновники перед кожним інтерв’ю чи прес-конференцією ретельно готуються, змушують помічників роздруковувати масу документів, з яких намагаються читати цифри і факти про питання, які у них запитують. Ігор Поліщук приємно вразив високим рівнем компетенції, адже ні на секунду не задумувався над відповідями. Це свідчить про те, що політик справді живе цими проблемами і питаннями, розуміється в них  і має чітку позицію щодо їх вирішення, яку не намагається завуалювати  загальними фразами і гаслами про те, що все буде добре. Він відкритий і чіткий у своїх поглядах та переконаннях. Можливо, не всім подобаються запропоновані ним методи вирішення наявних проблем міста, але він точно не є «котом у мішку», тому виборці, які орієнтуватимуться на нього, як свого фаворита на наступних місцевих виборах, можуть чітко розуміти, за який вектор розвитку міста віддають свій голос.

Роман Колюхов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *