Юридичні «бої без правил»: Луцька міська рада проігнорувала рішення суду про поновлення договору оренди землі під «Центральним» ринком

Показати всі

Юридичні «бої без правил»: Луцька міська рада проігнорувала рішення суду про поновлення договору оренди землі під «Центральним» ринком

Луцька міська рада загострює конфлікт з Волинською обласною споживою спілкою. Здавалось, місцеві можновладці взяли паузу у гострому питанні, яке ось уже два роки триває навколо двох найбільших ринків Луцька  – «Завокзального» і «Центрального».«»

Несподівано на позачерговій сесії Луцької міської ради 5 вересня на розгляд депутатів винесли питання про розірвання з Волинською обласною споживчою спілкою договору оренди землі на «Центральному» ринку у зв’язку із закінченням строку його дії.

НЕ ВИГАНЯТИМУТЬ, АЛЕ ПОПРОСЯТЬ ПІТИ?

Нагадаємо, Волинську обласну споживчу спілку, яка обслуговує «Завокзальний» та «Центральний» ринки, вирішили усунути від управління торгівельними площами, передавши цю функцію Комунальному підприємству «Луцькі ринки». Частину землі, 0,5 сотих на «Центральному» ринку, вже передали «Луцьким ринкам». Ідея, нібито, полягає у тому, аби упорядкувати територію в історичній частині міста біля Замку Любарта, і перенести ринок в інше місце, зокрема – в мікрорайон ДПЗ. Але, тим не менше, після передачі цієї частини «Центрального» ринку комунальному підприємству, звіди торгові ряди не зникли, та й, за великим рахунком, нічого не змінилося. Тим часом цькування Споживспілки лише наростає, як і протидія «базарників» у вигляді пікетів під стінами ради та погрозами влаштувати «базарний майдан».

В інтерв’ю «Волинській правді» радник міського голови Луцька Ігор Поліщук зазначав, що наразі із «Центрального» ринку нікого не виганятимуть, адже поки триває розробка нової концепції ринку, яка б задовольняла всіх. Разом з тим прийняте на останній позачерговій сесії 4 вересня рішення означає, що міська рада готова до наступного кроку – вказати підприємцям «Центрального» ринку «на двері».

«Якщо строк дії договору оренди землі закінчиться, на яких тоді підставах вони там будуть перебувати?», – зазначав в інтерв’ю Ігор Поліщук.

І ось строк дії договору закінчився. Втім, у Волинській обласній споживчій спілці пояснюють, що це зовсім не так, а рішення міської ради – незаконне.

Є У ДОГОВОРУ ПОЧАТОК, НЕМА У ДОГОВОРУ КІНЦЯ

Повернувшись із відрядження, заступник голови правління Волинської обласної споживчої спілки Володимир Горгут дав інтерв’ю для «Волинської правди», аби донести до громадськості свою точку зору, пояснити, чому, на його думку, дії міської ради незаконні і на компроміс з підприємцями ніхто з місцевої влади йти не збирається.

«27 серпня 2018 року закінчувався договір оренди земельної ділянки на якій розміщений «Центральний» ринок. Волинська Облспоживспілка за 30 днів до закінчення строку договору, як це передбачено законодавством, подала до Луцької міської ради усі документи, необхідні для поновлення договору на тих самих умовах. Міська рада повинна була прийняти відповідне рішення протягом 30 днів і повідомити  про це рішення Облспоживспілку. Ця процедура була порушена, а в поновлені договору оренди було відмовлено. Через це ми звернулися до суду аби поновити договір оренди», – розповідає заступник голови правління Спілки Володимир Горгут.

У договорі, укладеному між Спілкою та міськрадою, дійсно зазначено, що у разі якщо за 30 днів до припинення строку його дії жодна зі сторін не повідомить іншу про його розірвання, а орендар (Споживспілка) продовжить фактичне користування землею – договір вважається автоматично продовженим на тих самих умовах і на той самий строк.

Щоправда, Спілка просила суд продовжити договір оренди землі на «Центральному» ринку на 10 років, додавши до позовної заяви серед іншого й додаткову угоду до договору, якою обумовлений такий термін. Суд першої інстанції повністю став на бік Спілки і прийняв рішення про поновлення договору оренди землі на 10 років.

«Міська рада оскаржила це рішення в апеляційному порядку. Північно-Західний Апеляційний господарський  суд  схилився до варіанту поновити договір на один рік», –  пояснює Володимир Горгут.

Як вбачається з тексту рішення, суд апеляційної інстанції взяв до уваги те, що у тій ситуації, яка склалася, договір має бути поновлений на тих самих умовах, що були в момент його підписання, тобто, строк оренди має становити один рік.

«Це рішення проголосили 28 лютого 2019 року. Тобто, рішення вступило в силу щонайменше 28 лютого (строк на касаційне оскарження становить 20 днів, відтак рішення вступило у законну силу 20 березня 2019 року – ред). А якщо так, то звідси треба рахувати рік. Таким чином, щонайменше, до 28 лютого 2020 року ніяк не можна говорити про те, що строк дії договору закінчився», – переконаний Володимир Горгут.

Окрім цього в рішенні суду чітко зазначено, що додаткова угода, яка є невід’ємною частиною договору, набуває чинності після державної реєстрації права оренди земельної ділянки в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

«Державну реєстрацію ми здійснили 12 червня 2019 року. Значить строк дії договору закінчиться 12 червня 2020 року. Що тут не так? Мене дивує, як той юрист (Ігор Поліщук – ред.), який на сесії пафосно розказує, що і як робити, не розуміє таких простих речей? Він справді не розуміє, чи робить це навмисне?», – дивується Володимир Горгут.

Тож невже перед виборами політична команда, яка нині приймає рішення у міській раді, настільки впевнена у своїй перемозі, що ризикує загострювати конфлікт з кількома тисячами підприємців, позбавляючи їх можливості торгувати і годувати сім’ю? А разом з членами сімей тих, хто ризикує з дня на день лишитися без торгового місця, можна говорити про 3-4 тисячі голосів, яких декому може дуже не вистачити для перемоги на майбутніх місцевих виборах. Можливо, і впевнена. А, можливо, і навпаки – використовує таку можливість, допоки вона є.

СУД МІСЬКРАДІ НЕ УКАЗ

Окрім того, що така різка позиція щодо ринків навряд додасть політичних балів її авторам, закрадаються сумніви і в законності дій самої міської ради. Сесія проголосувала про припинення договору у зв’язку із закінченням строку, не дивлячись на рішення суду, яким цей строк поновили ще на рік. Виходить, міська рада при голосуванні просто проігнорувала рішення суду, винесене іменем України, яке вступило у законну силу і обов’язкове для виконання усіма суб’єктами владних повноважень.

«Далі за процедурою має відбутися державна реєстрація припинення права оренди земельної ділянки. Ми будемо оскаржувати рішення міської ради у суді. У нас для цього є всі підстави», – ділиться планами Володимир Горгут.

Окрім того, за словами заступника голови правління Волинської облспоживспілки, з боку місцевої влади йде спонукання до порушення закону і державним реєстратором.

«12 червня 2019 року державний реєстратор зареєстрував право оренди земельної ділянки на один рік, як це зазначено у судовому рішенні. Після того на реєстратора почали здійснювати тиск з боку міської ради. І він вніс зміни в реєстр, зазначивши, що реєстрація дійсна тільки до 27 серпня 2019 року. У зв’язку з цим ми подали позов до суду про оскарження дій реєстратора», – каже Володимир Горгут.

Представник Спілки не розуміє, чим керувався державний реєстратор, приймаючи таке рішення, яке суперечить рішенню суду, що набрало законної сили.  Можливо, оскарження Спілкою дій реєстратора у суді і спонукала міську раду нашвидкуруч розірвати договір. Якщо це так, то це свідчить про певну нервовість в діях міської ради, яка робить помилку за помилкою, приймаючи незаконні рішення, заганяючи себе в довгу юридичну тяганину, яку, в кінці-кінців, програє.

«МИ НЕ МОЖЕМО ЛИШИТИ ЛЮДЕЙ ШМАТКА ХЛІБА»

Володимир Горгут переконує, що попри гучні заяви, ніхто із можновладців і не намагався вести перемовин з представниками Спілки для того, аби дійти спільної згоди щодо виходу із ситуації, яка склалася.

«А на рахунок того, що зі Спілкою неможливо домовитися – це неправда. З нами ніхто і не пробував домовитися. Все намагаються зробити через силу в свою користь і у збиток Спілці і підприємцям. В міської ради позиція: «Ми – влада, що робимо те, що хочемо», – доносить свою позицію Володимир Горгут.

Представник спілки пригадує, що вони з колегами йшли на сесію міської ради в минулому році, аби виступити перед депутатами і донести свою думку і реальний стан речей, про які депутати не знають. Та їм навіть слова не дали для виступу.

«За будь-які домовленості і мови не було. Пробували домовитися тільки про те, щоб Облспоживспілка віддала міській раді частину землі і вигнали звідти підприємців. Ми категорично відмовилися вигнати підприємців. Ми не можемо лишити людей шматка хліба», – заявляє Володимир Горгут.

Тим не менше, у Спілці розглядають такий варіант тільки за однієї умови – якщо замість наявних торгівельних місць підприємцям запропонують гідну заміну. Але на разі альтернативних пропозицій немає. Та й чи існує фінансова можливість у міській раді створити робочі місця і відмовитися від робочої інфраструктури? Чи ж можливо планують це зробити за кошти підприємців?

«Пропонують зареєструвати землю за  КП «Комунальні ринки», при цьому хочуть розчистити територію і зробити там оазис, парк і сквери. В чому логіка? КП «Луцькі ринки» займеться створення парків і скверів біля Луцького замку?», – дивується Володимир Горгут.

Крім того, представник Спілки нагадує, що ринок – це цілісний майновий комплекс, а це приміщення, споруди, комунікації, бруківка тощо, а не одна будівля, про яку говорять на сесії депутати.  Поділ земельної ділянки, на якій знаходиться єдиний майновий комплекс забороняється законом.

«Якщо міська рада хоче заволодіти комплексом з метою створення особливої зони в цьому місці, то вирішить питання з наданням торгових місць підприємцям і заплатіть гроші спілці. Це буде цивілізованим підходом до вирішення проблеми», – звертається Володимир Горгут до міської ради та додає, що за найбільш скромними підрахунками майновий комплекс вартує 200 мільйонів гривень.

Але на сьогоднішній день це не можливо. У 2008 році, коли розроблявся план реконструкції ринку, який пройшов громадські обговорення, міська рада зупинила цей процес. Десять років пройшло – нічого не змінилося. Так ця війна не матиме очікуваного міською радою результату, адже це переливання з пустого в порожнє, яке може затягнутися ще на десятиліття. Адже ні бюджет немає коштів, аби викупити комплекс, ні підприємці не готові будувати новий ринок. Може варто перейти до вирішення проблем, які сьогодні турбують лучан?

Вже після звершення інтерв’ю з Володимиром Горгутом Спілка отримала офіційний лист до від Луцькради, у якому зазначається, що міська рада вважає неможливим поновлення договору, не дивлячись на рішення апеляційного суду, ніби навмисне демонструє, що не збирається його виконувати. Тож юридично-політична війна за ринок триватиме, і чим вона завершиться – прогнозувати наразі дуже важко. Можна лише з впевненістю сказати, що підприємців ніяк не влаштує варіант опинитися на вулиці. Тож так чи інакше, а міській раді доведеться домовлятися з усіма учасниками конфлікту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *