Історія волинських рятувальників: у вирі небезпеки, кохання та досвіду

Показати всі

Історія волинських рятувальників: у вирі небезпеки, кохання та досвіду

Їх чекають у трагічні хвилини надзвичайних ситуацій та називають пожежниками, вогнеборцями й рятувальниками. У Камінь-Каширському РВ УДСНС України у Волинській області працює кілька подружніх пар та нащадків колишніх рятувальників. А ще тут на озброєнні – плаваючий транспортер,  яких є лише чотири в Україні.

“Волинська правда” завітала до камінь-каширських рятувальників, аби розповісти про особливості їхньої професійної діяльності й специфіку роботи кожного з них.

Оглядову вежу пожежної  частини у Камінь-Каширському помітно ще здалеку. На території біля  доглянутого ставка розпустили гілля окультурені верболози. На березі також розташована альтанка та деяка службова техніка.

Одразу впадає в око плаваючий транспортер ПТС-2 для здійснення аварійно-рятувальних робіт на воді. Його вантажопідйомність 18 тонн.

“Таких лише 4 в Україні, зауважує начальник Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області Андрій Багнюк, запримітивши журналістську зацікавленість. Востаннє у нашому місті ми його використовували кілька років тому для проломування криги під час весняної повені, коли річка вийшла з берегів та підтопила будинки. А так задіюють нашого транспортера під час повеней навіть на Закарпатті”.

Окрім транспортера, на сучасному етапі у автопарку серед основної техніки  пожежно-рятувального підрозділу міста є: три пожежні автоцистерни, автомобіль першої допомоги, пожежна насосна станція та рукавний автомобіль.

“Двоє наших працівників були в АТО. Зараз від Волині буде задіяно понад 50 рятувальників для відновлювальних робіт на території, де проходили бойові дії. Тож хтось із наших хлопців також туди вирушить”, продовжує Андрій Багнюк, дорогою до приміщення райвідділу та частини.

Сама будівля виглядає досить осучасненою: новий дах, оновлений фасад. Враження псують лише ями, що з плином часу та експлуатації утворились на старому асфальтному покритті на території перед спорудою.

“Завдяки фінансовій підтримці місцевих підприємців та районної влади вдалося перекрити будівлю. Вдячний особовому складу, який виконував власноруч всі роботи, працювали абсолютно всі”, – зазначив очільник райвідділу.

Відомо, що вже у 1945 році у місті функціонувала пожежна команда. Для розташування пожежників у центрі міста було виділено дерев’яне приміщення, одну частину якого становила стайня для коней. На озброєнні тогочасних пожежників була лише одна ручна помпа та два кіннобочкові ходи. Перший же пожежний автомобіль надійшов 1956-го року. Тоді розширили штат і прийняли на службу чотирьох командирів відділення.

На початку 1970-х років споруджено нове приміщення пожежної частини з адміністративним корпусом, будував його особовий склад підрозділу. Тоді ж у частині з’явилося два пожежних автомобілі та пожежно-технічне обладнання.   У 1082 році у приміщенні частини провели капітальний ремонт та добудували другий поверх.

У 1995 році професійну пожежну частину №11 реорганізували і на її базі створили самостійну державну пожежну частину №8.

Нині 8 ДПРЧ міста Каменя-Каширського очолює Максим Омельчук.

Ранкової пори біля будівлі пожежної частини спокійно, викликів на надзвичайні події цього дня ще не було. Проте черговий караул  у повній бойовій готовності вирушати на допомогу у будь-яку хвилину.

У диспетчерській на зміні Наталія Кришук.

“Бували випадки, коли діти телефонували до нас пожартувати. Сваримо за це, потім вони вибачаються. Насправді вже з першого слова та тремтіння  в голосі зрозуміло, чи дійсно трапилась біда. До служби порятунку  надходять дуже різноманітні повідомлення: і ліквідувати пожежу, і розблокувати водія, який застряг в авто, і витягнути транспорт, що злетів з дороги чи застряг у заметах, і допомогти дістати рибалку з криги тощо. У серпні цьогоріч, наприклад, викликали утилізовувати шершнів, які завелися в кладовому приміщені в жителів села Качин”, – зауважує вона.

Інколи у частину повідомлення надходить помилково: подія трапилась насправді в іншому районі. Тоді всеодно диспетчер уважно збирає дані й оперативно передає відомості колегам із інших частин.

Чололовік Наталії, Вячеслав, працює у цій же пожежній  частині водієм. Але вони  не єдина подружня пара серед рятувальників. Так, тут також працює подружжя Ольги (диспетчер) та Романа (головний інспектор райвідділу)  Багнюків, сімейна пара Наталії (диспетчер) та Миколи (начальник караулу) Довжиків.

Окрім цього, є й інші родинні тандеми. Так, у 8-й ДПРЧ міста Камінь-Каширського свого часу працювали батьки Руслана Гарбарчука (командир відділення), Івана Костючика (водій), Федора  Приймака (пожежний рятівник), Володимира Шуляра (командир відділення) та вже згадуваного вище Романа Багнюка.

Несли службу тут раніше й брати Пилипчуки. Тепер один з них, Сергій, вже на пенсії, інший Олександр, є начальником караулу. Між іншим, їхній племінник працює рятувальником y Маневицькому районі.

Тепер Камінь-Каширському районному відділу УДСНС України у Волинській області (у ньому є 5 безпосередніх працівників інспектори та провідний фахівець) підпорядковується  8-ма Державна  пожежно-рятувальна частина міста Каменя-Каширського (у складі якої налічують 33 особи рятувальники та бухгалтери).

Окрім того, завжди готові вирушити на допомогу  представники 12 команд місцевих пожежних охорон району: у Гуті-Боровенській, Боровні, Тоболах, Воєгощі, Брониці, Пнівному, Піщаному, Сошичному, Качині, Черчі, Видерті, Ворокомлі.

Цьогоріч рятувальники району вже виїжджали на майже 80 пожеж, більшість з яких виникає через необережне поводження з вогнем.

Одним із новобранців є  27-річний Рубен Бадоян – наймолодший із камінь-каширських рятувальників. З його слів, у надзвичайних ситуація треба раптово приймати важливі рішення, від яких залежить ступінь матеріальних збитків, а подекуди й життя громадян та колег. Якось за зміну йому доводилося виїжджати тричі на надзвичайні події.

“Працюю з 2018-го року. За цей час найбільший відбиток в пам’яті лишила пожежа в Підріччі, де в літній кухні згорів чоловік. У такі моменти відчуваєш по-справжньому, наскільки важливо, щоб вчасно повідомляли про пожежу та аби ти зміг встигнути прибути й врятувати людину”,  поділився Рубен, який виріс у селі Бузаки. Звідти разом із братом-близнюком пішли на службу: він у рятувальники, брат у поліцію.

Старший водій Олександр Козак за період роботи має чимало що згадати, адже він найдовше працює в частині 19 років.

“Колись взимку в селі Ставище горів будинок пенсіонерів. Бабуся вивела дідуся на дорогу, а сама повернулась по документи. В палаючій оселі її привалила піч, і вона вже не вибралась звідти. Тоді пожежу гасили тривалий час, я до річки робив 24-27 ходок за водою”, пригадує водій.

Окрім тих, хто безпосередньо вирушає на повідомлення рятувати людей, є й ті що займаються профілактичною роботою й документацією – інспектори та провідний фахівець районного відділу.

“На сьогодні інспектор займається державним наглядом та контролем за пожежною та техногенною безпекою. Тобто їхня робота направлена на профілактику та попередження виникнення надзвичайних ситуацій й досягнення зменшення їх кількості”, – пояснює головний інспектор Камінь-Каширського РВ УДСНС у Волинській області Роман Багнюк.

Іншими словами, шляхом проведення планових та позапланових перевірок інспектори здійснюють огляд територій, будівель, споруд та приміщень, а також обстежують наскільки на тому чи іншому об’єкті (наразі саме тих, що мають статус державних) виконуються вимоги законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Окрім того, вони проводять  масово-роз’яснювальну роботу: працюють із населенням (насамперед із сільчанами), ознайомлюють певні верстви з тими чи іншими заходами безпеки на воді, в житлових будинках, господарських територіях, під час відпочинку в лісових масивах тощо. До того ж, вказують людям на певні недоліки, що можуть призвести до виникнення біди.

Якщо трагедія таки трапилась, то їх представник оцінює збитки та встановлює причину події. Саме до них потерпілі звертаються за довідками та актом про пожежу тощо.

У свою чергу діяльність провідного фахівця полягає в забезпеченні цивільного захисту на території району: в школах, на автозаправках, підприємствах, які мають стратегічне значення в плануванні економіки та бюджету області.

З нагоди Дня рятувальника, 17 вересня, на території частини відбулося урочисте шикування: зібрався особовий склад та ветерани пожежно-рятувальної служби на чолі з начальником райвідділу.

За сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, ініціативу і наполегливість у роботі та з нагоди професійного свята – Дня рятівника грамотами райдержадміністрації та районної ради нагородили: диспетчера Наталію Кришук, пожежного рятувальника Рубена Бадояна, інженера пожежно-рятувальних робіт Юрія Харечка та начальника караулу Василя Гордійчука.

Іванна Гайдучик

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *