Показати всі

Інші лідери: Євген Мураєв – (не)«Наш»

Президентська кампанія вже відшуміла, і під час інавгураційної промови новообраний президент розпустив парламент, фактично розпочавши новий виборчий процес. Безумовно, на низькому старті вже всі старі і досвідчені політики, про політичне минуле яких всім все відомо. Але разом з тим готуються до виборчих перегонів і нові, не відомі і маловідомі лідери і їхні команди. Які, поки що, не мають достатньої впізнаваності і про яких мало що відомо пересічному виборцю. А серед них, між іншим, можуть бути справжні самородки нової української політики. Варто було б дізнатися більше про кожного. На очі потрапило досить цікаве інтерв’ю одного з таких політиків, який  намагався пробувати себе у президентських перегонах, а нині готується до чергових виборів.

ПОЛІТИЧНА ІСТОРІЯ ЄВГЕНА МУРАЄВА – ОПОЗИЦІЙНИЙ І ДО ВЛАДИ І ДО ОПОЗИЦІЇ

Одним із перших зареєстрував свою кандидатуру на виборах президента Євген Мураєв. Як для політика, має досить юний вік – всього 42 роки. Але за життя встиг побувати депутатом Харківської обласної ради двох скликань. З 2006 по 2010 від партії «Віче», а в 2010 переобрався за списком Партії Регіонів.

Далі, у 2010 році Віктор Янукович призначив Мураєва головою Зміївської райдержадміністрації на Харківщині. І за час його управління район піднявся з 9 на 3 сходинку в соціально-економічному рейтингу області. Молодий політик розкрився як хороший управлінець.

Втім, вже в 2012 році Євген Мураєв пішов у велику політику, обравшись по своєму округу до Верховної Ради від Партії Регіонів. А в 2014, після Революції Гідності, переобрався по тому ж 181 окрузі від «Опозиційного блоку». Тут варто зазначити, що якщо до 2014 року проросійське крило української політики було монолітним, то після Революції все змінилося. Тим і цікава політична позиція молодого колишнього «регіонала». Цікава вона своєю опозиційністю як до колишньої влади (Порошенка), так і до новообраної (Зеленського), ба більше, розійшлися дороги у пана Євгена і з «Опозиційним блоком», де першу скрипку відігравали Юрій Бойко та Олександр Вілкул.

У 2016 році Євген Мураєв залишив цю «токсичну» компанію опозиціонерів, яка увібрала у себе всі гріхи «регіоналів» і негативні асоціації з тотальною корупцією, криміналітетом і беззаконністю режиму Януковича,  та створив з Вадимом Рабіновичем партію «За життя». Втім, і в ній надовго не затримався, адже там з’явився кум Володимира ПутінаВіктор Медведчук, після чого  вона стала фактично куруватися мало не на пряму із Кремля.

«Через Медведчука нам пропонують інше – таку ж форму зовнішнього управління, яка будується в моїй країні руками американців. Я не люблю грантоїдів, а для мене Медведчук – такий же грантоїд, тільки російський», – каже про Віктора Медведчука Євген Мураєв.

Саме тому молодий політик, опозиційних до всіх  і вся, у 2016 році вирішив створити власний, незалежний політичний проект. Нова партія отримала назву «Наші». Цей бренд застосували і до новоствореного Мураєвим каналу – «Наш».

З того часу Євген Мураєв почав позиціонувати себе як політик з власною точкою зору. Так, з ним важко багато в чому погодитися, але наявність власної позиції і відмова «лягти» під Кремль і стати черговою маріонеткою Володимира Путіна в Україні все ж заслуговує на якусь повагу.

ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ ЯК ПЕРША ПРОБА ПЕРА САМОСТІЙНОГО ПОЛІТИКА

На президентських виборах 2019 року Євген Мураєв спробував свої сили від власної партії. Втім, зрозумівши, що рейтинги мізерні, вирішив «злити» свою кандидатуру на користь Олександра Вілкула.

Вілкул, до речі, до того часу «побив глечики» з Юрієм Бойком, розділивши «Опоблок» на опозиційний і ще «опозиційніший». Відмінність лише у тому, що опозиція Вілкула – це «ахметівський» проект, який курують Вадим Новинський та Борис Колесников, а Юрій Бойко пішов у одну команду з Віктором Медведчуком, який вказівки отримує у Кремлі.

Варто акцентувати увагу на тому, що саме Борис Колесников відмовився виступати єдиним опозиційним фронтом з колишніми «регіоналами», які повністю «лягли» під кремлівських кураторів. За інформацією, яка просочилася у ЗМІ з переговорів про об’єднання опозиції, Борис Колесников сказав: «А що мене чекає після об’єднання?  Та ні х*я!». Можливо, це свідчить про розбіжності у поглядах на майбутнє України олігарха Ріната Ахметова і диктатора Володимира Путіна. А якщо це так, то в українському політикумі вимальовується ще один цікавий вектор, який, по суті, можна відносити до вектору позаблокового розвитку України. Такий собі «недорусскій мір», який передбачає не настільки близьку «дружбу» з Росією, як вектор, що нав’язує команда Бойка-Медведчука, але настільки ж віддалений від обраного у 2014 році євроатлантичного курсу України.

Підтримка Євгеном Мураєвим Олександра Вілкула не дала особливого ефекту і той набрав близько 4% голосів. Втім, «ахметівське» крило опозиції активно готується до парламентських виборів. І якщо олігарх робитиме ставку на нових лідерів в обличчі Євгена Мураєва, то, цілком ймовірно, що на ТРК «Україна», одному з найбільш рейтингових каналів на сьогодні, його буде значно більше. Втім, поки Мураєв може доносити свої ідеї тільки через власний телеканал «Наш» і «Зік», куди його ще пускають. Разом з тим, політик переконує, що не дуже близько знайомий з олігархом.

«Ми знайомі років 12, але в житті я його бачив чотири рази», – каже про Ахметова Мураєв.

Втім, навряд Євген Мураєв буде зручним для Ріната Леонідовича. Адже, як відомо, хто платить, той замовляє музику, а пан Євген вже показав, що танцювати під чужу дудку не збирається і готовий далі гнути свою лінію. Не шкодуючи на це коштів, «розкручуює» власні медіа ресурси.

ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ – ЗАГАДКА ДЛЯ ВСІХ

Як і з ким буде йти Євген Мураєв на парламентські вибори – загадка. Поки політик не розкриває карти в інтерв’ю, зазначаючи, що все вирішиться після партійного з’їзду, який має відбутися найближчим часом. Втім, чітко дає зрозуміти, що дорога назад до «кремлівських» назавжди закрита.

«От ви знаєте, чого Росія хоче? І я не знаю. У нас зараз є один посередник – Медведчук, який, впевнений, і там не договорює, і тут, але по дорозі заробляє», – вважає Євген Мураєв.

Ба більше, розкриває секрет, що Юрій Бойко і компанія грали у піддавки з Петром Порошенком,  намагаючись протягнути максимально комфортного для Петра Олексійовича опонента у другий тур президентських виборів.

«Порошенко був вигідний Росії, а Медведчук та Бойко «грали» за нього. Вся ця комбінація з об’єднанням частини Опоблоку та частини «За життя» була затіяна для того, аби вивести зручного для Порошенка партнера до другого туру», – заявив Євген Мураєв.

Але раптом з’явився «фактор Зеленського», який суттєво всім сплутав карти. На думку Євгена Мураєва, Володимир Зеленський підібрав увесь протестний електорат, як на Заході так і на Сході, не залишивши проросійським силам практично нічого. Мураєв вважає, що українці проголосували не за Зеленського, а проти Порошенка. При чому, на його думку, західні українці голосували саме за Володимира Зеленського, а східні – за його образ у серіалі «Слуга народу» – Василя Голобородька.

Втім, Євген Мураєв переконаний, щойно закінчиться шоу і новообраному президенту доведеться чітко окреслити свою позицію з принципових питаннь – рейтинг «Зе» почне танути на очах. Адже, каже Євген Мураєв, Зеленський намагається поєднати у собі діаметрально протилежні очікування сходу і заходу країни, а довго так тривати не може. Мураєв вже атакує новообраного президента, вимагаючи конкретики у такому болючому питанні, як завершення війни на Сході України, і майбутнє Донбасу.

«Мене дещо бентежить те, що робить Зеленський. Він начебто хоче увійти в історію як той, хто зшиє країну, а може стати президентом, за якого Україну остаточно розтягнуть на частини», – вважає Євген Мураєв.

Втім, поки складається враження, що для українців, 73% яких і на сході, і на заході приблизно рівномірно віддали свої голоси за Зеленського, швидше, молодий, талановитий і перспективний Євген Мураєв «не наш», який дійсно ідеологічно розколює Україну. Безумовно, юридична та економічна освіта, інтелект, ерудованість і високі управлінські якості – сильні сторони Євгена Володимировича. Він був би чудовим виконавцем. Але от його цінності та ідеологія ставлять під великий сумнів те, що успішне виконання ним завдань у великій політиці приведе Україну до тих результатів, яких очікує більшість суспільства.

СВІТОГЛЯДНІ ПОЗИЦІЇ – ВИРІШАЛЬНИЙ ЛАКМУСОВИЙ ПАПІРЕЦЬ

На думку Євгена Мураєва, Україна стала «розмінною монетою» у геополітичній війні США та Росії. Конфлікт на Сході молодий політик вважає громадянською війною, одну зі сторін якої підтримують американці, іншу – росіяни. Тому політик вважає, що єдиним правильний рішенням для України буде позаблоковий статус та дружба з усіма. Грубо кажучи, «за все добре і проти всього поганого».

Втім, як би позиція Євгена Мураєва не стала мейнстрімом у політичній думці українського суспільства.

«Ви інтерв’ю Коломойського чули? Те, за що мене вбивали п’ять років тому і кричали, що я сепар, «рука Кремля», зараз озвучується однією з найвпливовіших людей в країні», – звертає увагу Євген Мураєв.

І дійсно, тут його погляди з олігархом Ігорем Коломойським цілком співпадають. Адже і той в інтерв’ю назвав війну на Сході – громадянським конфліктом. Втім, будучи в 2014 році губернатором Дніпропетровської області, доклав максимум зусиль, аби зупинити наступ сепаратистів, а сам Дніпро став форпостом українського патріотизму.

Втім, сьогодні Ігор Валерійович трохи змінив риторику, і президента, за якого він так вболівав, найбільше критикують за пропозицію домовлятися з Росією. Але, як бачимо, на цю пропозицію пристає все більше й більше політиків. І тут варто підкреслити одну особливість: якщо зараз дехто з тих, хто раніше кричали за війну до переможного кінця, почнуть агітувати за перемовини і пошук компромісів, то Євген Мураєв стояв на цій позиції із самого початку.

Це знову ж таки свідчить про його самостійність, визначеність і прогнозованість. Але ніяк не додасть балів серед тих, хто чітко визначився, що шлях України – в Європу, а з Росією треба прощатися на завжди.

Євген Мураєв – носій іншої ідеології та інших цінностей, близьких південному-сходу нашої країни. І, можливо, не дивлячись на це, його поява на політичній карті все ж призведе до позитивних змін. Все ж таки він, хоч і проросійсько налаштований, втім, не підконтрольний Кремлю. Тому посилення його позицій на Сході України – це  одночасне послаблення позицій кремлівського проекту Бойка-Медведчука.

Василь Онищук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment

  1. Avatar Ростислав сказав:

    Аналіз Василя Онищука вдумливий. Проте слід відзначити, що кожен, в т.ч. і політики мають право на власну думку і позицію. Порошенко, наприклад, ще до інавгурації засвідчував відсутність бачення громадянського згуртування в державі. Кожен, хто йде в українську політику, повинен дбати, щоб держава була матір’ю для усіх громадян, яких не допустимо ділити на “наших” і “не наших”. Цей поділ з часів президенства Януковича і до Порошенка призвів до тимчасової але втрати Криму і війни на Донбасі, тисяч смертей, півтора мільйона біженців. трильйонних руйнувань, збідніння народу, окрім кучки негідників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *