Додаткові тарифи і штрафи за «комуналку»: які сюрпризи приготували українцям з 1 травня

Показати всі

Додаткові тарифи і штрафи за «комуналку»: які сюрпризи приготували українцям з 1 травня

Нова редакція закону про житлово-комунальні послуги, що вступила в силу 1 травня, передбачає, зокрема, введення пені за прострочення в оплаті “комуналки”. Це – не єдиний “сюрприз” цього закону. Чого від нововведень в комунальній сфері чекати українцям, і чи доведеться більше платити за послуги ЖКГ – у матеріалі “Апострофа“.

В Україні з травня вступили в силу основні положення нової редакції закону “Про житлово-комунальні послуги”.

Закон був прийнятий Верховною Радою ще в листопаді 2017 року. Спочатку передбачалося, що він почне діяти з 10 червня 2018 року, проте вступ в силу його головних положень перенесли на 1 травня поточного року.

Поставлять на лічильник

Зокрема, з травня вводиться, а, точніше, відновлюється, норма про нарахування пені за несвоєчасну оплату послуг ЖКГ – вона була скасована ще в “лихі 90-ті” через те, що більшість громадян були просто не в змозі оплачувати комунальні тарифи. Тепер, мабуть, влада вирішила, що така можливість у українців є.

Розмір пені становитиме не більше 0,01% від суми заборгованості за кожен прострочений день, тобто “комунальний кредит” злісному неплатнику обійдеться в 3,65% річних. При цьому загальний розмір пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого дня, який слідує за останнім днем ​​кінцевого терміну внесення плати за послугу (як правило, це – 20 число місяця).

Багато галасу вже встигло наробити положення про “заборону” на установку в квартирах бойлерів.

Насправді, встановлювати бойлери не заборонено, тим більше, не йдеться про демонтаж раніше обладнаних нагрівачів. Як відомо, багато українців встановлювали в своїх оселях бойлери, щоб не платити за гарячу воду. Крім того, в зв’язку з тим, що нерідко гаряча вода в українських населених пунктах, включаючи столицю, може бути відсутнім тижнями, а то й місяцями, бойлер на цей час стає вимушеної альтернативою.

Якщо в квартирі є лічильник споживання гарячої води, то і оплата буде проводитися відповідно до його показників.

Куди складніше йде справа з котлами. Дійсно, відмовитися від центрального опалення тепер буде непросто – для цього потрібно, щоб таке рішення прийняли більше половини мешканців всього будинку. Це ж стосується і централізованого постачання гарячої води. При цьому, щоб все ж домогтися бажаного, доведеться обійти безліч інстанцій.

  Абонент тимчасово… доступний

До речі, навіть якщо мешканці квартири не будуть користуватися гарячою водою, платити за неї все одно доведеться – принаймні, потрібно буде вносити за неї щомісячну абонентську плату.

Абонентська плата за послуги ЖКГ – ще одне нововведення згаданого закону. З 1 травня вона повинна стягуватися за холодне і гаряче водопостачання, вивезення сміття, а також опалення. В останньому випадку абонплата буде нараховуватися протягом усього року, а не тільки під час опалювального сезону. Поки не вводиться абонентська плата за газ і електроенергію.

Абонентська плата, або плата за абонентське обслуговування, в законі визначено як “платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги з індивідуального договору про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку… для відшкодування витрат виконавця, пов’язаних з укладенням договору про надання комунальних послуг, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та справлянням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим законом, також і розхід на обслуговування приладів – розподільників теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку “.

Уряд визначив формулу розрахунку абонентської плати. У неї включені такі складові, як мінімальна зарплата, яка діє на сьогоднішній день, коефіцієнт 2,58 (середня кількість представників одного домогосподарства), коефіцієнт 0,15 (частка витрат домогосподарства на послуги ЖКГ), а також коефіцієнт конкретної комунальної послуги (для опалення, гарячої і холодної води він становить 0,019, для сміття – 0,009). “Мінімалка” в 2019 році становить 4173 гривень. Перемножуємо всі складові формули – отримуємо абонплату за опалення, гаряче і холодне водопостачання 30,68 гривні, за вивезення сміття – 14,54 гривні.

Тобто, виходить, крім вже існуючих тарифів, які і так немаленькі, доведеться платити ще зверху “загадкову” абонентську плату? За все разом, між іншим, на рівному місці набігає понад 100 гривень. І це – поки, так як “мінімалка”, швидше за все, буде рости (а раптом Кабмін ще “удосконалить” формулу).

Втім, як вважає координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко, абонплата не призведе до зростання тарифів. “Абонентська плата, фактично, – ці витрати сьогодні вже включені в тариф на надання послуги, і їх просто потрібно (з тарифу) виділити”, – розповіла вона.

За словами експерта з питань житлово-комунального господарства Сергія Дяченка, абонентська плата в більшій мірі вигідна постачальникам комунальних послуг, оскільки “у них є постійні витрати, зокрема, з обслуговування мереж”. “Теоретично, ми покриваємо їх витрати і зараз, просто це відбувається нерівномірно”, – пояснив він. “Абонентська плата – це необов’язково підвищення, – заявив Дяченко. – Логіка введення абонплати не припускав зростання тарифів, але, боюся, що до цього прийде. Цим скористаються (компанії, які надають послуги ЖКГ) майже напевно”.

Договір не дорожче грошей

Однак абонентська плата буде встановлюватися лише в тому випадку, якщо споживач укладе з постачальником певної послуги індивідуальний договір – тобто постачальник забезпечить її доставку безпосередньо до квартири споживача.

Але є й інша модель договірних відносин – колективний договір (послуги з газо- і електропостачання можливі тільки на основі індивідуальних договорів). Так, це може бути угода з Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ, на українському – Об’єднання співвласніків багатоквартірного будинку, ОСББ) як з юридичною особою.

Ще один варіант колективного договору – від імені співвласників багатоквартирного будинку його укладає спеціально найнятий керуючий (або управитель, якщо відштовхуватися від визначення українською мовою).

Якщо жоден з названих вище договорів підписано не буде – а на це відводиться термін до травня 2020 року – між кожним співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем житлово-комунальні послуги буде укладено індивідуальний договір, за умовами якого виконавець відповідає за якість послуги лише до входу в будинок.

І, так, згаданий керівник – ще одна “фішка” закону. У ньому визначається, що “керуючий багатоквартирного будинку – фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності (в даному випадку мова буде йти про так звані керуючі компанії, -” Апостроф “), яка за договором з співвласниками забезпечує утримання і ремонт загального майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території та належні умови проживання та задоволення господарсько-побутових потреб “.

Законом передбачені обов’язкові послуги керуючого, які закріплюються в типовому договорі, затвердженому Кабміном.

Керуючим не може бути людина (або компанія), що називається, “з вулиці” – перш ніж пропонувати відповідні послуги, керуючий повинен має пройти атестацію, правила якої встановлені Кабінетом міністрів.

При цьому керуючим може стати або, скоріше, залишитися, старий, добрий ЖЕК.

Якщо співвласники будинку не можуть або не хочуть знайти собі керівника, його визначить, на основі конкурсу, міська влада – після відповідного звернення співвласників.

Договір з керуючим укладається на один рік, і, якщо претензій до нього немає, договір продовжується. Відповідно, якщо якість наданих ним послуг незадовільний, договірні відносини спільним рішенням співвласників будинку розриваються.

Законом передбачені обов’язкові послуги керуючого, які закріплюються в типовому договорі, затвердженому Кабміном. До них відносяться зміст самого багатоквартирного будинку, а також прибудинкової території. Тобто керуючий відповідатиме за прибирання в під’їздах і на вулиці перед будинком, функціонування ліфтів, освітлення в місцях загального користування – на сходових клітках і на поверхах, поточний ремонт в будинку. За згодою сторін у договорі можна буде прописати і додаткові послуги керуючого – наприклад, проведення капітального ремонту, страхування майна і навіть організація здачі в оренду тієї чи іншої квартири.

 Повна прозорість

Зрозуміло, все це буде робитися не безкоштовно. Так, значить, знову переплачувати?

Про це мова не йде, заспокоюють експерти. За словами Сергія Дяченка, ми і зараз платимо за утримання приміщень загального користування і прибирання прилеглої до будинку території. Він зазначив, що в питанні залучення керуючих мова йде про юридичні процеси управління та обслуговування будинку, і це більш складна річ, ніж просто надання комунальних послуг.

“Є технічний стан будинку, хтось повинен його відстежувати, здійснювати ремонт. Є така штука, як капітальний ремонт – зараз це питання провисло, незрозуміло, хто за це відповідає”, – сказав Дяченко. За його словами, закон про ЖКГ визначає магістральні лінії в питаннях управління, вносить певну системність, і керуючі – це один з таких моментів.

Як зазначила Тетяна Бойко, в платіжках значиться послуга з утримання будинків та прибудинкової території, в якій значну, якщо не основну частину складають адміністративні витрати – тобто зарплати з податками працівників ЖЕКів, а що саме вони роблять – неможливо з’ясувати. Тепер, за її словами, буде складатися детальний кошторис, “і кожна позиція кошторису повинна бути обговорена, всі фактичні витрати повинні бути підтверджені керуючим, про які він звітує на зборах”. “Тобто співвласники повністю зможуть проконтролювати якість послуг і пред’явити претензії, якщо щось не так. А розмір винагороди управителя – це, фактично, відсоток, за який боротимуться керуючі-конкуренти. Хто запропонує менше, той переможе за умови однакової кошторису”, – сказала вона.

Другу частину про нововведення закону читайте на “Волинській правді” в найближчі дні.

1 Comment

  1. Avatar Ростислав сказав:

    Це “подарунок” для усіх громадян України від антинародної порошенківсько-гройсманівської влади в ім’я зростання надприбутків олігархів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *