Битва за ринки Луцька: перед місцевими виборами градус напруги зростає

Показати всі

Битва за ринки Луцька: перед місцевими виборами градус напруги зростає

Юридичні війни міської влади із Волинською обласною споживчою спілкою (далі – Спілка) тривають не перший рік. Нещодавно радник мера і ймовірний кандидат на посаду міського голови Луцька Ігор Поліущк оголосив на своїй сторінці у Фейсбуці про невеличку «перемогу»: Міністерство Юстиції скасувало рішення про державну реєстрацію прав Волинської обласної споживчої спілки на деякі об’єкти майнового комплексу, а це, нібито, дає підстави міській раді наступати далі і остаточно розірвати договори оренди землі під ринками Луцька.

Голова правління Волинської обласної споживчої спілки Марта Кандиба розповідає, що мова йде про каналізаційну насосну станцію, яка становить собою колодязь шириною півтора метри з насосами, які перекачують стічні води до ливневої каналізації міста. Міська рада змогла довести, що ця КНС не належить Спілці, це дало підстави визнати державну реєстрацію майнових прав Спілки недійсними одним лише наказом Міністерства юстиції, незважаючи на те, що суди між міськрадою тривають роками, і Феміда з явною перевагою схиляється на бік таки кооператорів. Історія цього протистояння дуже довга, тож все по порядку.

БЛАГИМИ НАМІРАМИ ВИСЛАЛИ СТЕЖКУ ДО РЕЙДЕРСТВА

2011 рік – Спілці передали землі під Центральним ринком в оренду на 25 років. Спілка займається обслуговуванням ринків у Луцьку та області, і здає торгівельні місця в оренду підприємцям, на чому заробляє, та сплачує істотні податки до бюджету. Існує Спілка з радянських часів, втім, як і все господарство колишнього СРСР, її розпаювали і приватизували. До 2011 року там не лишилося ні державного ні комунального майна, лише приватне. Проте, як часто буває, до прикладу, з приватизованими колгоспами, частина пайовиків вважає, що їх ошукали і обікрали люди, які в результаті стали новими власниками майнових комплексів.

Саме такими «шахраями», з подачі окремих пайовиків, намагалися виставити у деяких волинських ЗМІ у журналістських розслідуваннях голову правління спілки Марту Кандибу та її першого заступника Володимира Горгута. Багато років їхня діяльність нікого не цікавила, втім з 2016 року Спілка почала опинятися в центрі уваги журналістів, політиків і силовиків.

Перший хід у цій партії зробив представник команди «Батьківщини» у міській раді Андрій Козюра. У вересні 2016 року депутат закликав перенести торгові місця із «Старого» (Центрального) ринку в інше місце, і достроково розірвати договір оренди землі зі Спілкою. Тоді це обґрунтовувалося тим, що ринок розрісся і створює дискомфорт лучанам.

У листопаді 2016 року колишній заступник міського голови Миколи Романюка Тарас Яковлєв у якості експерта з урядування заявив, що забрати ринок у Спілки юридично неможливо, втім, як з’ясувалося пізніше, саме це і взяла за мету зробити міська рада, і після так званого «перевороту» активно за це взялася.

У грудні 2016 року у міській раді знайшли хоч якесь пояснення, чому хочуть достроково розірвати договір оренди землі біля «Центрального» ринку. Мовляв, для облаштування там парковки. Втім, як стане зрозуміло пізніше, це робилося тільки для відволікання уваги.

«МАСКИ-ШОУ» В ОФІСІ СПІЛКИ: З ВЕЛИКОЇ ХМАРИ – МАЛИЙ ДОЩ

У березні 2017 року інтерес до Спілки проявили і силовики – затримують начальника юридичного відділу при отриманні хабара. Ефектні «маски-шоу» вкотре привернули увагу журналістів до Спілки, про це писали чи не всі волинські ЗМІ, втім, мало хто написав, що з чисельних кримінальних справ, відкритих проти керівництва Спілки, жодна до цього часу не дійшла до суду.

Тим часом депутати «Свободи» та «УКРОП-у» йшли далі у наступ, і оголосили, що планують розірвати договір оренди землі і під Завокзальним ринком («Варшавським»). Тоді жахали цифрами, мовляв орендує землю Спілка за 5,7 гривень за метр, а здає в оренду підприємцям – аж по 75, а решта, нібито, йде в кишені власників. І ніхто не згадує, що у квітні 2017 року Спілку визнали найбільшим платником податку на землю у Луцьку – 6,2 мільйона гривень податку було сплачено.

У серпні 2017 у офісах Спілки знову «маски-шоу». На цей раз керівників звинуватили у підробці документів для привласнення майна пайовиків. Заступник голови правління Володимир Горгут заявив, що це спроба рейдерського захоплення. Насправді ж все це робилося для підігрівання «правильної» суспільної думки. Втім, це не подіяло, і підприємці стіною стали за Спілку та вийшли на перший мітинг. Під тиском людей земельна комісія міської ради рекомендувала продовжити оренду землі ще на рік. ГО «Бізнес-Волинь» навіть оголосила конкурс на кращу концепцію впорядкування території старого ринку. І тут цікаво, чи потрапили активісти «пальцем в небо», чи точно заздалегідь знали, що у міській раді ніхто й не збирається на ринку нічого упорядковувати, а «укропівська» більшість переслідує зовсім іншу мету. Влада насаджує думку про те, що торгові місця з ринку треба перенести і зробити там паркову.

ЦИРК І ТУРИСТИ: «РОЗВЕЛИ», ЯК КОТЯТ

Зрозумівши, що «проковтнути» всю землю під «Старим» ринком буде важкувато, виконуючий обов’язки міського голови Луцька Григорій Пустовіт та депутат міськради Сергій Була заявили, що вимагають віддати 1 із 3 земельних ділянок біля замку для, нібито, облаштування там парковки для автобусів з туристами, і місця для пересувних цирків. Втім, директор підприємства, яке обслуговує парковки у місті, Костянтин Пастухов відразу наголосив, що такої необхідності нема.

У серпні 2017 відбулася «спекотна» сесія міської ради: близько півтисячі «базарників» вийшли на страйк проти розірвання договору, депутати втікали від людей через «чорний вихід», втім, договір таки розірвали, але… ринок залишили на своєму місці. У той же день можновладці дали зрозуміти, що справа тут зовсім не в упорядкуванні території. Ігор Поліщук тоді заявив: «Ми позбулися посередника». Так ось воно що! Виявляється, треба було просто позбутися посередника – Спілки. Більшість переконала депутатів інших фракцій, що такий посередник дійсно не потрібний, і місто зможе заробляти без Спілки набагато більше. І депутати повірили, майже одноголосно ухваливши рішення. Проте, вже дуже скоро частина з них зрозуміла, що їх підступно обманули. «Розвели, як котят», – як не згадати тут крилатий вислів покійного нардепа-«регіонала» Михайла Чечетова.

Другий крок: відразу після сесії міська рада створила комісію для вирішення майбутньої долі ринку, і замість переговорів з підприємцями, на які всі розраховували, комісія вирішала зайнятися збором інформації про торговців: хто, де, скільки, куди… Стало зрозумілим, що такі дані владі потрібні не просто для статистики, і ніякого «великого переселення» у район ДПЗ, як тоді пропонувалося, не буде. Тим часом «базарники» написали 600 гнівних листів депутатам Луцькради.

Взявши в облогу «Старий» ринок, міська рада зробила маневр і у бік «Варшавського». Вустами окремих невдоволених підприємців у деяких ЗМІ озвучили, що за час дії договору оренди Спілка підняла орендну плату на 70%, і в цьому міська рада побачила підстави для розірвання і цього договору.

Крок третій: у січні 2018 року Луцька міська рада за один день до сесії представила депутатам статут нового комунального підприємства – «Луцькі ринки». Що й треба було довести. Якщо до того моменту ще хтось не розумів що відбувається, то тоді всім точно стало ясно – для підприємців і лучан нічого не зміниться, просто на луцьких ринках хоче заробляти хтось інший. Щоправда, тоді всіх переконували, що заробляти буде саме бюджет міста, і якщо одні депутати в це ще вірили, то в деяких вже закладалися серйозні сумніви.

«ВІДЖАТИ» ЗЕМЛЮ У СПІЛКИ ДАВ ВКАЗІВКУ ІГОР ПАЛИЦЯ

У лютому 2018 року Сергій Григоренко зробив скандальну заяву про те, що це Ігор Палиця дав вказівку «віджати» землю під Центральним ринком, адже в статуті КП «Луцькі ринки» спеціально прописали його мету: врегулювати діяльність ринків, які знаходяться на землях комунальної власності. А і «Старий» і «Варшавський» ринки, які належать на праві приватної власності Спілці як цілісні майнові комплекси, стоять на землях комунальної власності Луцької міської ради. Як виявилося пізніше – Григоренко був абсолютно правий.

Тоді ж підрахували, що оренда землі в КП «Луцькі ринки» виходить ще дорожчою, ніж в була у Спілки. Виявилося, ніхто не робив попередніх розрахунків, і «базарників» просто «розвели», як і окремих депутатів, які були щиро впевнені в тому, що роблять добру справу для міста, голосуючи за створення КП «Луцькі ринки». Пізніше виявиться, що новостворене підприємство не надає послуг охорони майнових комплексів, які надає Спілка. І це – ще одна справжня проблема для торговців.

Одним із перших депутатів, який зрозумів, що відбувається, був Петро Нестерук із фракції «Солідарності», який заявив журналістам, що «УКРОП» хоче знищити Спілку. Підприємці у переважній своїй більшості також вважали, що міська рада просто хоче «віджати» землю у Спілки і встановити нові умови. Люди боялися, що їхній бізнес просто знищать. Спілка заявила, що готова модернізувати ринок за власні кошти, якщо оренду землі продовжать на 15 років. Втім, давно всі зрозуміли, що справа не у бажанні модернізувати, перенести чи упорядкувати ринок, справа у перерозподілі фінансових потоків від торгівлі у Луцьку.

ЗБИРАТИ «ДАНИНУ» З РИНКІВ ПОСТАВИЛИ ЛЮДИНУ З «ДОСВІДОМ»

У березні 2018 року історія отримала ще один крутий поворот у своєму сюжеті. Директором КП «Луцькі ринки» призначають Ігоря Корольчука – бізнес-партнера Ігоря Палиці по «Укрнафті». Журналісти через джерело у поліції дізналися, що Корольчук у 90-их займався рекетом і має, ну, дуже сумнівну репутацію. Пазли почали складатися в єдину картинку і логічно, що вже у квітні 2018 земельну ділянку, оренду якої не продовжили Спілці, надали в оренду КП «Луцькі ринки». Звісно ж про модернізацію і упорядкування і тим більше – будівництво парковки, вже мова не йшла. А у травні приймається рішення про розірвання договору оренди землі і під ринком «Завокзальний».

У червні 2018 року Тарас Яковлєв заявив, що міська рада не мала права розривати договір в односторонньому порядку. За це чіпляється Спілка і звертається до суду. Тим часом новий господар луцьких ринків кидає «кістку» невдоволеним підприємцям, зменшивши орендну плату із 110 до 90,25 гривень за квадратний метр.

Між іншим, не тільки Спілка стала неугодною міській владі – у червні 2018 року припинили співпрацю і з ТРЦ «Промінь», що належить депутату від фракції «Солідарність», засновнику ГО «Свідомі», Андрію Покровському. Тому у конфронтацію з «УРОПОМ» вступила і ця команда. І поки Денис П’ятигорець у шоу Тараса Шкітера розповідав, що відбувається у Луцьку, вночі після ефіру сталася спроба підпалу «Варшавки».

Вступив у гру й Степан Івахів. На його «12 каналі» виходить розслідування «Розбазарювання по-Луцькі», де розкривається уся хитра схема міської влади. Виявилося, що Спілка платила до бюджету міста 6,2 мільйона гривень земельного податку щороку, а КП «Луцькі ринки» платитиме по 1,6 мільйона, бо йому поставили тариф 1% від грошової оцінки землі, замість 5%. При тому, що ціна оренди торгових місць для підприємців майже не змінилася, а ряд послуг, які надавала Спілка, комунальне підприємство не надає., зокрема – охорони. Після спроби підпалу «Варшавки» кожен підприємець став боятися за власне торгівельне місце. І все частіше люди почали ставити питання: то куди йтимуть гроші? А тут ще й виявилося, що директору КП «Луцькі ринки» встановили зарплату в 22 тисячі гривень. Підприємці кажуть, що КП «Луцькі ринки» лише справно бере плату за оренду, натомість обслуговувати торгівельні місця продовжує Спілка.

БУЛЬДОЗЕРІВ НЕ БУЛО, АЛЕ БУЛИ «МУНІЦИПАЛИ»

У липні 2018 підприємці поскаржилися, що з них вимагають гроші і Спілка і КП «Луцькі ринки». Незважаючи на обіцянки влади, що бульдозерів на ринку не буде, Муніципальна варта висловила готовність демонтувати торгові місця у разі відсутності договору із КП «Луцькі ринки». Всупереч ухвалі суду, міська рада поділила ділянку під «Варшавкою» на 3 частини, так було зручніше «віджати» землі, залишивши Спілці лише клаптик під самим приміщенням торгового комплексу. Таке рішення ради визнали незаконним і навіть відкрили кримінальне провадження проти Григорія Пустовіта, та наклали арешт на землю під «Варшавкою».

У серпні 2018 міська рада не поновила договір оренди основної частини земельної ділянки на «Старому» ринку, зрозуміло, що з наміром передати і її у оренду комунальному підприємству. В той же день депутат Алла Надточій заявила, що КП «Луцькі ринки» працює у збиток, і замість того, аби на ньому заробляти, як обіцяла влада, на нього навпаки постійно виділяються кошти з бюджету. Ошукані депутати прозріли остаточно.

Справедливості ради варто зазначити, що «віджали» землю не тільки у Спілки. «Варшавка» дуже велика і поділена на інші, дрібніші ринки. Зокрема, під ринком «Шанс» у власника Петра Шугая також відібрали землю, не продовживши договору оренди. На «Шансі» працювало 80 людей, вони боялися, що міська влада поставить нового директора і змусить заново платити за контейнери, люди також виходили на мітинги, аби захистити свій бізнес. Вже у вересні 2018 у оренду «Луцьким ринкам» віддали кілька рядів на «Варшавці», а пізніше «базаринкам» підняли плату до 97 гривень за квадратний метр.

НЕ В ДВЕРІ, ТО В ВІКНО. НЕ В СУД, ТО В ЮСТИЦІЮ

У лютому 2019 року Спілка виграла суд, який визнав дострокове розірвання договорів оренди землі незаконним. Втім, міська рада подала новий позов і, певно, розуміючи, що знову програє, а на масу судових процесів вже витрачені десятки тисяч гривень з міського бюджету, почала шукати інші варіанти впливу.

25 липня Ігор Поліщук опублікував на своїй сторінці у Фейсбуці наказ Мінюсту від 02.07.2019 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, а дії нотаріуса Мирослави Кухлевської визнали незаконними і заборонили доступ до реєстру на 6 місяців. І, прочитавши пост Поліщука, не знаючи всієї передісторії, можна повірити у «перемогу» міської ради над Спілкою і «чорним» реєстратором. Втім, у Спілці пояснюють, що у випадку із «Варшавським» ринком мова йде про КНС (фактично, колодязь діаметром півтора метри з насосом у середині), а за такою ж схемою намагаються визнати незаконною реєстрацію права власності і на майновий комплекс на «Старому» ринку. Там у міськради виникло питання по одному невеличкому приміщенні із кількох десятків споруд, які входять до складу цілісного майнового комплексу.

Рішення про реєстрацію майнового комплексу ніхто не скасовував, хоч спроби були. Тому, знаючи всю історію цієї юридичної війни, стає зрозуміло, що наказ Мінюсту ніяк не вплине на можливість дострокового розірвання договору оренди землі, адже закон тут цілком на боці Спілки. Тому якою перемогою хизується Ігор Поліщук насправді зрозуміти важко, ймовірно, це просто політична заява і піар.

Варто нагадати, що Україну, швидше всього, очікують дострокові місцеві вибори, й Ігор Поліщук – один із ймовірних кандидатів на посаду міського голови. Тож вже сьогодні він намагається перейняти естафету від регента (тимчасового правителя – ред.) Григорія Пустовіта, виконати «партзадачу», і забезпечити для «своїх» повний тотальний контроль над багатомільйонним фінансовим потоком з ринків Луцька.

Василь Онищук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *