«Базарний майдан»: підприємці «Завокзального» ринку Луцька готові йти до Зеленського і навіть палити шини

Показати всі

«Базарний майдан»: підприємці «Завокзального» ринку Луцька готові йти до Зеленського і навіть палити шини

Один із найбільших ринків Луцька – «Завокзальний», який дає роботу і дохід понад чотирьом тисячам сімей, опинився під загрозою закриття. І все через те, що нібито становить загрозу життю та здоров’ю громадян. В цьому переконані пожежники, які виявили порушення норм пожежної безпеки і подали позов про закриття ринку. Та підприємці переконані, справа тут зовсім не у пожежних нормах.  

10 РОКІВ БЕЗ ПРОБЛЕМ, ТА РАПТОМ СТАВ ПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕЧНИМ

Заступник голови правління Волинської обласної споживчої спілки Володимир Горгут розповів у інтерв’ю «Волинській правді» у чому суть проблеми і з чого все почалося.

«У 2010-2012 роках на ринку зробили справжню «революцію». До того часу там дійсно було не пройти не проїхати, жодна пожежна техніка не могла б доїхати. До гідрантів доступу не було. Ми порозширяли ряди і повирівнювали їх. Позабирали навісні дахи там, де вони заважали проїзду пожежного транспорту. Зробили доїзди до всіх трьох гідрантів. Зробили додаткові двоє воріт, через які можна заїжджати. Поклали бруківку. Ми регулярно там проводили протипожежні навчання спільно з органами пожежної безпеки. Все, що можливо, все було зроблено, і ніяких зауважень не було», – пояснює Володимир Горгут.

Час від часу пожежники приходили за «Завокзальний» ринок з перевірками, якщо й були якісь зауваження, то вони виконувалися, і ринок далі працював безперебійно. Так було з 1988 року, відколи його відкрили.  Вперше проблеми почалися рік тому. Пожежники прийшли з черговою перевіркою на ринок. Тоді виявили ряд порушень, про що винесли припис.

Рівно через рік, влітку цього року, пожежники знову прийшли на ринок, щоб зробити перевірку виконання припису. Тоді й виявили, що не всі пункти виконані:

– приміщення та споруди не обладнано системами протипожежного захисту;

– не забезпечено відповідну межу вогнестійкості металевих колон та конструкцій під навісу зі сторони адміністративної будівлі;

– не забезпечено протипожежну відстань від споруд торгівельного призначення до будівлі ринку;

– не розміщено кіоски групами площею не більше 500 метрів квадратних у одній групі;

– на ринку допускається розміщення товарів на шляхах евакуації;

– входи до окремих приміщень не обладнані протипожежними дверима.

Інспектор зробив новий припис, але не вручив його представникам Спілки, а забрав з собою. Протягом кількох днів з’ясувалося, що буде вже не припис, а позовна заява про закриття ринку.

Дізнавшись про загрозу втрати робочих місць, підприємці пішли на прийом до начальника Державної служби надзвичайних ситуацій у Волинській області Володимира Грушовинчука. Їм вдалося дістати офіційну переписку між Луцькою міською радою та ДСНС. Із офіційного листування вбачається, що 8 травня 2019 року перший заступник міського голови Луцька Григорій Недопад надіслав запит до ДСНС щодо дотримання Спілкою норм протипожежної безпеки на ринку «Завокзальний».

22 травня ДСНС за підписом Володимира Грушовінчука відповіла, що шість пунктів припису лишилася невиконаними. Внаслідок чого з 8 по 10 липня 2019 року на ринку і відбулася позапланова перевірка, за результатом якої склали акт про невиконання деяких положень припису. І вже 29 липня ДСНС подала судовий позов до Спілки, у якому вимагає закрити ринок.

 «МІСІЯ НЕЗДІЙСНЕННА»: ЧОМУ НЕМОЖЛИВО ВИКОНАТИ ПРИПИСИ ПОЖЕЖНИКІВ

Зрозумівши, що ризикують лишитися без роботи у разі якщо суд задовольнить позов ДСНС, кілька сотень підприємців зібралося на «Завокзальному» ринку на мітинг у четвер, 8 серпня. Всіх цікавило одне питання – що робити? Володимир Горгут пояснив торговцям, що Спілка готова виконати всі пункти припису, окрім двох: звільнити 10 метрів від стін капітальних будівель і розмістити металеві конструкції по групам площею не більше як по 500 метрів.

«Причина невиконання тих двох вимог у тому, що 40% підприємців треба вигнати. Ми цього свідомо не зробили», – заявив Володимир Горгут.

Ми раніше писали про те, що складається враження, ніби Спілку хочуть повністю усунути від луцьких ринків, адже були спроби розірвати договір оренди землі під торговими площами. Але суд визнав, що Закон на боці комерсантів. Ймовірно, після цього влада вирішила зайти через «пожежний вихід».

«Вони думають, що це позов проти Горгута і Кандиби (Марта Кандиба – голова правління Волинської обласної споживчої спілки – ред.). Та насправді це удар по всіх підприємцях», – бідкається Володимир Горгут.

Під час мітингу навіть згадали, як в минулі роки пожежники проводили навчання на ринку. Тоді техніка заїжджала і виїжджала безперешкодно і ні в кого не було жодних зауважень. Складається враження, що певні лобісти у міській раді тероризують Спілку усілякими способами, а підприємців, на жаль, у цьому терорі використовують як заручників.

УМИСНИЙ ПІДПАЛ – ЄДИНА ПРИЧИНА, ЧЕРЕЗ ЯКУ МОЖЕ ВИНИКНУТИ ПОЖЕЖА НА РИНКУ

Люди на «Завокзальному» ринку налаштовані рішуче, і не ймуть віри у те, що саме через ці два пункти правил пожежної безпеки їх намагаються вигнати на вулицю, лишивши єдиного джерела доходу.

«Пожежа не може виникнути на ринку у робочий час! Це не можливо! У кожного в кіоску є вогнегасник або відро з водою. І щойно щось загориться, його погасять за лічені секунди. Пожежа на ринку може бути тільки через одну причину – підпал!», – переконаний один із підприємців, який голосно викрикує свою думку з натовпу.

«Просто хтось поставив за мету закрити ринок», – підтримує його другий із торговців.

Важко не погодитись із підприємцями, адже такі ж ринки є по всій Україні. Навряд там всі кіоски стоять не ближче ніж за 10 метрів від стіни капітальних споруд і поділені у групи, площею не більше 500 метрів. Більше того, на деякі з них не те, що пожежна машина проїхати не може, – там яблуку ніде впасти. Тим не менше, про інші такі ж скандальні закриття ринків в Україні нічого не чути, у ДСНС до них немає претензій. Такі подвійні стандарти найбільше насторожують «базарників» і спонукають їх йти до кінця у захисті своїх прав, а на радикальні дії відповідати так само радикально.

«МАЙДАН, ТАК МАЙДАН»: ПІДПРИЄМЦІ ГОТОВІ ПАЛИТИ ШИНИ, ЯКЩО ЇХ НЕ ПОЧУЮТЬ

Перед торговцями виступила Керівник Волинської обласної організації приватних роботодавців торгівлі і комерційної сфери Тетяна Іовенко, яка повідомила, що протягом усього періоду роботи ринку у пожежників не було жодних претензій, а зараз чомусь виникли. Підприємці також переконані, що справа не у пожежній безпеці, а в чомусь іншому, а пожежників у даному випадку використовують як інструмент маніпуляції.

Люди вважають, що пожежна безпека – не кінцева мета всієї цієї історії. Адже в підсумку просто хочуть закрити ринок. Під час мітингу підприємці припускають, що на ласий шматок землі вже поклав око хтось із великих «інвесторів».

«На сьогоднішній день влада не створила робоче місце жодному з нас. Невже ми дозволимо певним органам і депутатам знущатися над нами? Невже ми не спроможні дати відповідь? Ми  ж громадяни країни, ми платимо податки», – підтримав Тетяну Іовенко хтось з присутніх.

У підсумку торговці вирішили, що для захисту своїх прав необхідно звертатися до найвищої інстанції – президента України. За словами підприємців, сьогодні у міській раді 23 представники «Укропу», які завжди голосують проти «базарників». Інші депутати відмежувалися від проблеми, сказавши: «все у ваших руках».

«На місцевому рівні нас ніхто не захистить. Ми маємо скласти звернення до президента України. На представлені нового губернатора, яке має відбутися на наступному тижні, ми всі закриваємо кіоски, і йдемо на Київський Майдан, вручати наше звернення особисто Володимиру Зеленському. Ми не повинні дати можливість нас закрити», – запропонував хтось з присутніх підприємців, його підтримали всі присутні  навіть додали, що готові їхати до Офісу президента у Київ, якщо не вийде передати йому звернення у Луцьку.

У Спілці підрахували, що якщо закриють ринок, то з урахуванням всіх підприємців, які там торгують особисто, всіх, хто працює там по трудовим угодам, всіх, хто обслуговує ринок, без доходу залишиться понад 5 тисяч сімей.

«Можна закривати ринок, коли створили мільйон чи два мільйони робочих місць. А якщо зараз закрити, то куди нам діватися – в Польщу, Італію? Піднімати економіку там, а тут здатися їм на втіху?», – погоджується із торговцями і Тетяна Іовенко.

«Підприємці із Центрального ринку зареєстрували петицію проти того, аби їх переселяли. Пропоную підтримати їх і підписати їхню петицію. Коли ми будемо триматися разом – нас ніхто не здолає», – звернувся до колег один із підприємців.

Торговці дають зрозуміти, що не жартують, і готові використовувати всі дозволені законом методи громадського впливу: від інформаційних та юридичних, до акцій прямої дії і видовищних підпалів шин.

«Дехто на одному ефірі сказав: не захочуть по-доброму, буде по-силовому. Але силовий метод – це не для нас. Ми пам’ятаємо, як палають шини. БТР не допомогли розігнати Майдан», – заявила  Тетяна Іовенко.

Врешті-решт підприємці налаштувалися рішуче боротися за свої права. Люди із «Завокзального» ринку доведені до відчаю. Після завершення зібрання одна із торговців підійшла і попросила написати, що на наступний свій мітинг підприємці хочуть запросити Ігоря Палицю, якого лучани обрали своїм депутатом, слугою народу.

«Дуже хочу подивитися йому в очі», – сказала схвильована жінка.

Звісно, вирішення долі ринків міста – не пряма компетенція народного депутата України і навіть не голови Волинської обласної ради. Втім, у середовищі підприємців чудово розуміють, хто і на що насправді впливає у Луцьку, а відтак вже сьогодні на мітингу запитують: за кого нам голосувати на місцевих виборах?

Василь Онищук

1 Comment

  1. Avatar Дмитрий сказав:

    Никогда этот рынок не мешал пожарным,а может загнули сумму непоъёмную на хабаря,рынок создан после развала СССР помню мне было еще 14 лет,а это был 1990 год,рынок назывался Варшавский,потому как после развала СССР – границу открыли с Польшей,поляки и ринулись к нам с торбами,у нас продавали все подряд,а от нас везли технику,золото.А мы с другом бомбили пшеков)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *