Американські експерти прийшли до висновку: Росія культивує неонацизм в Європі і Сполучених Штатах

- Advertisment -

Американські експерти прийшли до висновку: Росія культивує неонацизм в Європі і Сполучених Штатах

«Навмисно розпалюючи неонацистські настрої і дозволяючи екстремістським суб’єктам використовувати Росію в якості транснаціонального воєнізованого полігону, Кремль сприяє зростанню правого екстремізму в Європі і Сполучених Штатах, що посилює загрози стабільності демократичних урядів».

До такого висновку прийшли дослідники Нью-Йоркського університету під час вивчення нещодавно оприлюднених даних про причетність російських спецслужб до діяльності неонацистських організацій на території США (https://www.justsecurity.org/68420/confronting-russias-role-in-transnational-white-supremacist-extremism/).

Як стало відомо, в грудні минулого року один із членів неонацистської терористичної мережі «The Base» повідомив федеральному прокурору про те, що лідер групи, відомий тоді ще як Норман Спір, був російським шпигуном. Через місяць «The Guardian» розкрив справжнє ім’я Спіра – Рінальдо Наззаро – і надав докази того, що Наззаро живе в Росії. Згодом «ВВС» повідомила, що Наззаро значився в якості гостя на російській урядовій виставці з безпеки в 2019 році, яка «була присвячена демонстрації результатів державної політики та досягнень».

Хоча відносини Наззаро з російським урядом залишаються ще не до кінця встановленими, одержувані повідомлення все більш вказують на наявну широку тенденцію взаємної прихильності західних прихильників «білої переваги» з російським урядом. Більш того, це є свідченням того, що відмінності між іноземним тероризмом і так званим внутрішнім екстремізмом стають все менш істотними.

Про свої симпатії і прихильності Росії неодноразово заявляли Девід Дьюк, Річард Спенсер, Джаред Тейлор, Метью Хаймбах та інші лідери неонацистських і расистських організацій, що діють в США. У свою чергу російський уряд лише використовувало цей інтерес для досягнення своїх цілей. З одного боку, воно закрило очі на вкрай правий парамілітарізм в межах своїх кордонів, з іншого – почало активно культивувати неонацизм на Заході. При цьому наголошується, що ці рішення узгоджуються з його ширшим проектом з насадження розбіжностей в західних демократіях і впливу на трансконтинентальні відносини. Тому підтримка президентом Росії Володимиром Путіним насильства з боку правих на Заході є одним з ключових елементів його широкої кампанії з дестабілізації обстановки в більш економічно і військово-політично розвинених країнах.

Станіслав Воробйов і Денис Гарієв у Мадриді на ході іспанських націоналістів (2015)

Окремо співробітники Нью-Йоркського університету пройшлися в своїй доповіді по діяльності санкт-петербурзької ультранаціоналістичної політичної організації «Російського Імперського Руху», очолюваної Станіславом Воробйовим. Як широко відомо, у 2014 році члени цього угруповання почали здійснювати військово-тактичну підготовку переважно російських бойовиків з метою їх подальшого направлення на схід України для здійснення терористичної діяльності на боці нерегулярних збройних формувань, що утримують владу самопроголошеного керівництва невизнаних псевдодержавних утворень. Однак з тих пір ця група розширила свою діяльність, включивши в неї глобальні амбіції. За словами прес-секретаря організації, «РІР» прагне «продовжувати встановлювати контакти з правими, традиціоналістськими і консервативними організаціями по всьому світу», щоб «поділитися досвідом політичної та інформаційної війни і підготовки тактики спільної команди».

Станіслав Воробйов в Парижі на конференції «Європа націй проти банківського капіталу» (2018)

Ця ж організація разом з російською політичною партією «Родіна» причетна до скликання у 2015 році «Всесвітнього національно-консервативного руху» – конференції, організованої проти принципів «лібералізму, мультикультуралізму та толерантності». При цьому організатори руху прагнули вийти за межі ідеологічних обмінів і створити «спільні табори для військового і спортивного навчання». Тепер, через свій воєнізований підрозділ «Імперський легіон», «РІР» проводить тижневі тренування у військовому стилі. Ця програма, яку очолює колишній військовослужбовець російських збройних сил Денис Гаріев, вчить «курсантів» поводитись із вогнепальною зброєю, навчає військової тактики, топографії та медицині, а також здійснює висотну і польову підготовку.

Денис Гаріев під час навчання поводженню з вогнепальною зброєю

В останні роки терористична підготовка «РІР» виявилася смертельною. За кілька місяців до бомбардування центру для біженців в Гетеборзі (Швеція) два злочинця, учасники «Північного руху опору» 23-річний Віктор Мелін і 20-річний Антон Тулін, згідно із секретною доповіддю Служби державної безпеки Швеції (SAPO), влітку 2016 року пройшли військову підготовку в Центрі тактичної та вогневої підготовки «Партизан», розміщеному в м. Санкт-Петербург РФ. За словами Матса Юнгквіста – прокурора, що займається цією справою, відвідування зазначеного воєнізованого табору було ключовим кроком у радикалізації терористів, і це могло стати тим місцем, де вони навчилися виготовляти бомби, які вони використовували в Гетеборзі. Примітно, що роком раніше лідер «РІР» вирушив до Швеції, щоб виступити на заході, організованому «Північним рухом опору» під назвою «Північні дні», під час чого, за даними видання журналістських розслідувань «Hate Speech International», зробив дуже скромну фінансову підтримку своїм північним союзникам.

Станіслав Воробйов в Швеції на заході «Північні дні» (2015)

У Національній стратегії протидії тероризму Сполучених Штатів, прийнятої в листопаді 2018 року, «Північний рух опору» названо «видатною транснаціональною націонал-соціалістичною організацією з антизахідними поглядами», яка становить загрозу, особливо для Європи, через її схильності до використання насильства і її намірів дестабілізувати суспільство. Відносини між «Північним рухом опору» і «РІР» відображають транснаціональний характер правого екстремізму і служать нагадуванням про те, як транскордонні відносини можуть посилити загрозу тероризму. При цьому, як стверджують політологи Майкл Горовіц і Філіп Поттер, співпраця і альянси між терористичними організаціями тільки збільшують груповий потенціал.

За словами Олександра Верховського, директора московського Центру інформації та аналізу SOVA: «Російська влада свідомо терпить воєнізовані табори«РІР». Кремль їх може безпосередньо і не підтримувати, але він нічого не робить для боротьби з насильницькою діяльністю організації, незважаючи на наявні відомості про їх операції». У свою чергу колишній заступник помічника міністра оборони Майкл Карпентер охарактеризував ситуацію наступним чином: «Воєнізований підрозділ «РІД» діє вільно в Росії. Відсутність контртерористичного тиску з боку внутрішніх сил в Росії дозволяє організації створювати альянси з екстремістами по всій Європі і в Сполучених Штатах, посилюючи загальну загрозу правого екстремізму».

Марш «Русского імперського руху»

На думку Андрас Рача з Фінського інституту міжнародних відносин, пряма підтримка вкрай правого екстремізму вписується в більш широкі зусилля Росії щодо сприяння «периферійним угрупованням в здійсненні ними спроб дестабілізувати або просто дезорієнтувати Європейський Союз». Свідченням цього є встановлені угорськими спецслужбами неодноразові факти участі «Угорського національного фронту» в навчаннях воєнізованих формувань, організованих спільно з представниками російської військової розвідки, що діють в Угорщині під виглядом дипломатичного прикриття.

Таким чином, в своїй доповіді фахівці підсумовували, що Москва, найбільш вірогідно, продовжуватиме навмисно розпалювати у світі неонацистські настрої, звідси Сполученим Штатам і їхнім союзникам вже сьогодні слід діяти у напрямку протидії глобально пов’язаному екстремістському руху прихильників «білої переваги» в очікуванні посилення цієї загрози в найближчі роки.

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам