19 липня на Волині та у світі: події, люди

Показати всі

19 липня на Волині та у світі: події, люди

День народження відзначають: журналістка інтернет-видання «Волинська правда» Злата Максимук, президент та екс-тренер ФК «Волинь», депутат обласної ради Віталій Кварцяний та депутат Луцької міської ради Наталія Бунда. Щиро вітаємо!

19 липня в історії:

711 — битва між вестготами й армією Омейядів при Гвадалете (Кадіс, Іспанія) завершилася повною перемогою арабів. Король вестготів Родеріх загинув на початку бою. Наслідком битви стало падіння держави вестготів,завоювання арабами Піренейського півострова і наступні майже 800 років Реконкісти.

1096 — у битві з половцями під Переяславом великий князь Святополк II розгромив орду хана Тугора.

1650 — турецький посол Осман-ага в Чигирині уклав військовий союз із Богданом Хмельницьким.

1695 — у Великій Британії в популярному збірнику “Як поліпшити господарство і торгівлю” опубліковано перші шлюбні оголошення – від джентльмена 30 років і молодого чоловіка 25 років.

1799 — у Єгипті неподалік містечка Розетта (нині Рашид,поруч з Александрією) знайдено Розеттський камінь,завдяки якому французький історик-лінгвіст Жан-Франсуа Шампольйон зміг розшифрувати давньоєгипетську мову.

1822 — французький учений Жозеф Нісефор Ньєпс зробив першу у світі фотографію.

1870 — Святий Престол проголосив догмат про папську непомильність. Це було визначено I Ватиканським собором у квітні 553 голосами проти двох. Догмат визначає,що коли Папа проголошує “ex catedra”,тобто як глава католицької церкви,вчення,що стосується віри або моралі,це вчення є безпомилковим.

1870 — почалася франко-прусська війна.

1886 — у Люксембурзі свій останній концерт дав Ференц Ліст. Через два дні він застудився в Байройті (Німеччина), застуда,перейшла в запалення легень, і невдовзі видатний композитор помер.

1900 — відкрилося Паризьке метро.

1903 — закінчилася перша велогонка “Тур де Франс”. Переміг сажотрус Моріс Лорен.

1924 — на з`їзді в Харкові організовано Всеукраїнську спілку мисливства і рибальства.

1936 — лідерка іспанських комуністів Долорес Ібаррурі у промові на радіо вперше проголосила гасло “Но пасаран!” (“Вони не пройдуть!”).

1945 — у московській Бутирській в`язниці помер Августин Волошин, український політичний, культурний, релігійний діяч, греко-католицький священик

1949 — Лаос отримав незалежність від Франції.

2005 — президент України Віктор Ющенко підписав указ про ліквідацію Державтоінспекції МВС („аби не ховалися в кущах”,- цит.).

19 липня народились:

1814 — Семюел Кольт, американський конструктор і промисловець, засновник фірми стрілецької зброї. Винахідник револьвера.

1834 — Едгар Дега (Ілер-Жермен де Га), французький живописець, графік і скульптор,один із головних представників імпресіонізму.

1876 — Володимир Чехівський, український політичний і громадський діяч, прем`єр-міністр УНР (1919).

1893 — Володимир Маяковський, російський радянський поет, визначний футурист, драматург, графік, редактор.

1898 — Герберт Маркузе, німецький філософ і соціолог, ідеолог лівих екстремістів Заходу.

Іменинники цього дня – чоловіків з іменами Антон, Валентин, Василь та Інокентій.

19 липня вшановують пам’ять мученика Єрмія. З давніх часів дійшла традиція на Єрмія варити варення з чорної смородини. Також у цей день вшановують пам`ять преподобної Мокрини (Мокриди). У народі говорили, що осінь по Мокриді потрібно дивитись: якщо 19 липня дощ, то і осінь буде дощовою: “Мокрида мокра – і осінь мокра”

1952 — президент Фінляндії Юхо Паасіківі відкрив у Гельсінкі XV Олімпійські гри. У цій Олімпіаді вперше взяли участь спортсмени СРСР,які посіли друге загальнокомандне місце після збірнох США.

1979 — після втечі нікарагуанського диктатора Сомоси до Манагуа вступили колони сандіністів. День сандіністської революції.

1989 — польський парламент обрав Войцеха Ярузельського президентом країни.

1994 — на урочистому засіданні Верховної Ради новообраний президент України Леонід Кучма склав присягу на вірність українському народові

1996 — в Атланті почалися XXVI Олімпійські гри – ювілейні (сторіччя Олімпіад) і перші літні для незалежної України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *