Показати всі

18 вересня на Волині та у світі: події, люди

День народження 18 вересня відзначають депутат Волинської обласної ради Юрій Ройко, депутат Луцької міської ради Олександр Козлюк, народний депутат 3-го і 4-го скликань Станіслав Пхиденко. Щиро вітаємо!

18 вересня в історії:

1180 — після смерті батька Людовіка VII Філіпп II Август почав одноосібно правити Францією. Саме він згодом повернув захоплені англійцями французькі території і став першим великим королем – представником династії Капетингів.

1636 — у США засновано Гарвардський коледж,який у першій чверті XIX ст. став університетом,одним із найвідоміших у світі. Навчальний заклад,розташований у м. Кембрідж,штат Массачусетс,названо на честь англійського місіонера Джона Гарварда.

1640 — у Києві почався церковний Собор. Він схвалив православний катехізис,яким протягом століть керувалася Православна церква.

1693 — Петро I заклав перше велике російське судно – 24-гарматний корабель “Святий Павло” (на верфі,організованій на острові Соломбала на Північній Двіні).

1714 — до Англії прибув новий король – Георг,який заснував Ганноверську династію (пізніше Віндзори). Спочатку він навіть не знав англійської мови.

1739 — Австрія підписала Белградський договір із Туреччиною,завершивши трирічну війну,чим змусила й Росію припинити війну з турками.

1851 — вийшло друком перше число газети “Нью-Йорк таймс”. Видання коштувало 2 центи й називалося тоді “Нью-Йорк дейлі таймс”.

1911 — у Києві помер Петро Столипін,міністр внутрішніх справ та прем`єр-міністр Росії (через чотири дні після замаху агента охранки Дмитра Богрова).

1918 — колишній керівник Генерального секретаріату УНР Володимир Винниченко обраний головою Українського національного союзу,опозиційного до гетьмана Скоропадського.

1922 — у Празі створено союз українських студентів-емігрантів.

1929 — на запорізькому заводі “Комунар” складено перший радянський комбайн.

1934 — СРСР став 59-м членом Ліги націй.

1939 — до Станіславова (Івано-Франківська),Коломиї,Галича,Луцька,Сарн та ін. вступили радянські війська. Роззброєно й узято в полон десятки тисяч польських вояків. Оприлюднено німецько-радянське комюніке. Проголошувалося,що дії сторін на польській території “не переслідують якої-небудь мети,яка іде врозріз з інтересами Німеччини або Радянського Союзу і суперечить духу й букві пакту про ненапад,укладеного між Німеччиною та СРСР”.

1941 — німецькі війська зайняли Полтаву,а також районні центри Петрівка-Роменська,Пирятин,Покровська Багачка,Шрамківка Полтавської області,Царичанка Дніпропетровської області. На території рейхскомісаріату “Україна” почалося формування поліційних відділів.

1943 — ІІ Світова війна: радянські війська зайняли районні центри Новомиколаївка Запорізької області,Баришівка та Вища Дубечня Київської області,Лубни,Миргород,Оржиця Полтавської області,Красноград Харківської області,Мена,Олишівка та Понорниця Чернігівської області.

1946 — за розпорядженням Сталіна по дорозі до Києва вбитий Олександр Шумський,український радянський діяч,екс-нарком внутрішніх справ та освіти,один із батьків “українізації” 1920-х років. Був репресований,відбув 10-річне ув`язнення на Соловках та в Красноярському краї.

1947 — у США створено Центральне розвідувальне управління (ЦРУ).

1965 — острів Хортиця в Запоріжжі оголошено державним заповідником.

1973 — до складу ООН прийняті Федеративна Республіка Німеччини та Німецька Демократична Республіка.

1988 — у Вінніпезі (Канада) відбулося урочисте відкриття пам`ятника Тарасові Шевченку,спорудженого коштом української діаспори.

1991 — Верховна Рада України постановила до прийняття Конституції у протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор. Також Верховна Рада ухвалила закон України “Про інвестиційну діяльність”.

1993 — відкрито регулярне повітряне сполучення за маршрутом Київ-Пекін.

1995 — президент України Леонід Кучма своїм указом затвердив положення “Про запровадження марок акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби”.

2006 — запуск із космодрому “Байконур” російського космічного корабля “Союз ТМА-9” із першою космічною туристкою серед жінок – американкою перського походження Ануше Ансарі

 18 вересня народились:

53 — Марк Ульпій Траян,римський імператор у 98-117 рр.,який підкорив Дакію,Вірменію й Месопотамію та ін. Перший імператор,народжений поза Римом. Інша дата народження – 15 вересня.

1819 — Леон Фуко,французький фізик і астроном,відомий насамперед як творець маятника Фуко,що доводить обертання Землі.

1905 — Грета Гарбо (Густаффсон),шведська й американська кіноакторка.

1929 — Алла Горська,українська художниця і громадська діячка,діячка правозахисного руху 60-х років в Україні. Трагічно загинула за нез`ясованих обставинах у Василькові біля Києва. Це вбивство,за деякими версіями,приписують КДБ,який мстився Горській за оприлюднення (разом із Василем Симоненком) фактів масових розстрілів киян у Биківнянському лісі

18 вересня іменини святкують: Гліб,Єлизавета,Захар,Раїса,Максим

18 вересня вшановується пам`ять Єлизавети і Захарія – батьків Іоанна Хрестителя,а також відзначають день преподобного мученика Афанасія Брестського. Згідно з народними повір`ями,18 вересня вважали нещасливим. Але зате говорили,що все ворожіння і пророкування виявляються правдивими,а тому,поспішали відвідати ворожок і знахарів. В цей день прийнято було виганяти лихоманку березовими віниками. Вважалося,що нечиста сила нікого не потурбує взимку після проведення даного обряду. Говорили,що людина,народжена на Захарію і Єлизавету,володіє надприродними здібностями і злі духи його не чіпають

До уваги читачів: якщо ви хочете привітати близьких чи рідних з Днем народження,надсилайте поздоровлення та фото іменинників на електронну пошту «Волинської правди» ([email protected]).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *