14 вересня на Волині та у світі: події, люди

Показати всі

14 вересня на Волині та у світі: події, люди

Сьогодні,14 вересня, День мобілізаційного працівника.

День народження 14 вересня відзначають директор ВАТ «Луцьке АТП-10727» Михайло Демчук, директор Волинського центру «Облдержродючість» Микола Зінчук. Щиро вітаємо!

14 вересня в історії:

1052 — освячено Софійський собор у Новгороді.

1752 — Британія та її колонії перейшли на григоріанський календар.

1791 — Папська держава та Авіньйон включені до складу Франції.

1811 — у Пруссії скасована феодальна система.

1812 — французькі війська під проводом Наполеона Бонапарта увійшли до Москви.

1829 — укладено Адріанопольський мир,який завершив російсько-турецьку війну 1828-1829 рр. До Росії відійшли гирло Дунаю з прилеглими островами,східне узбережжя Чорного моря від гирла Кубані до пристані св. Миколая. Туреччина визнала приєднання до Росії Грузії,Імеретії,Мінгрелії,а також автономію Молдавії,Валахії,Сербії.

1853 — Туреччина оголосила війну Росії. Почалася Кримська війна.

1867 — вийшов друком перший том “Капіталу” Карла Маркса.

1917 — постановою тимчасового уряду Росія проголошена республікою.
Державна влада передана п`ятьом міністрам на чолі з Олександром Керенським (т. зв. “директорія”).

1922 — місто Смирна в Малі Азії (нині турецький Ізмір) зруйновано пожежею. Тисячі загиблих.

1923 — Мігель Прімо де Рівера став диктатором Іспанії.

1929 — футболісти київського “Динамо” провели свій перший міжнародний матч – зі збірною робітників Нижньої Австрії – й програли гостям із рахунком 3:4.
1939 — у війська Київського й Білоруського військових округів надійшли накази наркома оборони СРСР та начальника генштабу Червоної армії про підготовку бойових дій проти Польщі. У директиві № 16634 містився наказ: “До 16 вересня приховано зосередити і бути готовими до рішучого наступу з метою блискавичним ударом розгромити військо супротивника,що протистоїть… Рішучий наступ з переходом державного кордону розпочати на світанку 17 вересня”.

1939 — у США в повітря піднявся перший вертоліт Ігоря Сікорського — VS-300.

1941 — під натиском німців радянські війська залишили районні центри Пірнове Київської області; Миргород Полтавської області; Глинськ,Синівка,Талалаївка Сумської області; Дмитрівка,Ічня,Лосинівка,Носівка Чернігівської області.

1941 — розстрілом 1975 жителів сіл Миколаївської області завершена ліквідація єврейського населення в цьому регіоні.

1943 — радянські війська зайняли районні центри Оріхів,Розівка та Червоноармійськ Запорізької області,Сенча Полтавської області,Володарське Сталінської області,Нова Водолага Харківської області,Дмитрівка та Лосинівка Чернігівської області.

1945 — по смерті гетьмана Павла Скоропадського в Німеччині його вдова Олександра створила Регентську раду.

1954 — на Тоцькому полігоні (Оренбурзька область РФ) проведено військові навчання в умовах реального ядерного вибуху за участю 45 тисяч військовослужбовців усіх видів і родів військ.

1957 — ООН засудила введення радянських військ в Угорщину.

1960 — на конференції в Багдаді створена Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК). До її складу початково увійшли Ірак,Іран,Кувейт,Саудівська Аравія і Венесуела.

1972 — Папа Римський Павло VI скасував вистригання волосся на голові католицьких священиків (тонзуру),що було обов`язковим із V ст.

1973 — Керчі і Новоросійську присвоєно звання “місто-герой”.

1982 — у Монако в автокатастрофі загинула Патрісія Грейс Келлі,американська кіноакторка,володарка “Оскара”,з 1956 р. – принцеса Монако,улюблениця країни,дружина князя Реньє ІІІ.

1982 — християнський президент Лівану Башир Жмаєль і ще 26 осіб загинули від вибуху бомби в штаб-квартирі партії “Катаїб” у Бейруті. Виконавцем убивства став член Сирійської соціал-національної партії Лівану Хабіб Шартуні,який був агентом сирійських спецслужб.

1984 — перший у світі переліт через Атлантичний океан на повітряній кулі здійснив американець Джозей Кіттінджер,відставний військовий льотчик.

1990 — у Львові за рішенням місцевої ради демонтовано пам`ятник Леніну,розташований у центрі міста біля театру опери й балету імені Івана Франка.

1990 — у Луцьку представники обласної організації Руху та інших громадсько-політичних формувань блокували всі входи в будинок Волинського обкому і міському Компартії України. Вони вимагали передати приміщення міській раді.

1991 — Компартія Узбекистану розпущена і реорганізована в Народно-демократичну партію.

1996 — на перших виборах у Боснії і Герцеговині кожна з трьох основних етнічних груп вибрала по представникові в президентську раду: Алію Ізетбеговича – від боснійських мусульман,Момчила Країшника – від сербів,Крешимира Зубака – від хорватів

14 вересня народились:

1912 — Лев Олександрович Спасокукоцький,український композитор і педагог.

1927 — В`ячеслав Дмитрович Проценко,український архітектор.

1906 — Олександр Сафонович Пащенко,український графік.

1906 — Людмила Анатоліївна Ярошевська,український композитор,педагог.

1941 — Волков Віктор Миколайович – заслужений художник України.

1946 — Володимир Мунтян,український футболіст.

14 вересня іменини святкують: Марфа,Семен

14 вересня вшановують пам`ять Семена Стовпника,який також відомий як архімандрит Антіохійський. Цього дня починалося бабине літо. Хлопчиків,яким виповнилося 4 роки в цьому році,садили на коней і катали на них – так відзначали їх вступ у доросле життя. Також дітей стригли саме 14 вересня. Також вважалося,що у цей день завжди дуже вдале полювання. До того ж,4 вересня починалася пора весіль,яка закінчувалася 28 листопада

До уваги читачів: якщо ви хочете привітати близьких чи рідних з Днем народження,надсилайте поздоровлення та фото іменинників на електронну пошту «Волинської правди» ([email protected]).

Comments are closed.