Сьогодні святкують День ЗСУ: цікаві факти про армію

Показати всі

Сьогодні святкують День ЗСУ: цікаві факти про армію

6 грудня в Україні відзначається День Збройних Сил 2018. У професійне свято українських військових Styler зібрав найцікавіші факти про становлення національної армії, – пише РБК-Україна.

Витоки створення Збройних сил України

Перші спроби створення військових формувань для захисту українського народу були зроблені ще на початку минулого століття.

У роки Першої світової війни діяли легіони Українських січових стрільців, які включали активістів декількох організацій Галичини (Сокіл, Січ, Пласт). У 1917 році була створена армія Української Народної Республіки. Також після падіння Російської Імперії на українських землях діяли військові огранізації Вільного козацтва, УПА Н.Махно, Українська Галицька армія і Червоне козацтво, яке після створення СРСР увійшло до лав Червоної армії.

Після розвалу Радянського Союзу українська армія була однією з найсильніших в Європі, мала потужний ядерний потенціал (3 місце в світі) і інші сучасні на той момент види озброєння. Чисельність військового складу становила 980 тис. осіб.

Чому День ЗСУ відзначають 6 грудня

Дата свята Збройних сил України пов’язана з важливою подією, яка відбулася вже після проголошення незалежності – 6 грудня 1991 року. Саме в цей день Верховна рада прийняла закони “Про оборону України” та “Про Збройні сили України”, а також в залі парламенту було зачитано текст Військової присяги.

Відмова від ядерної зброї

Ядерне роззброєння в Україні тривало з 1991-го по 1996 рік. Ця подія стала знаковою в історії людства, оскільки наша країна була першою в світі, яка добровільно відмовилася від використання ядерної зброї.

Принцип без’ядерності був затверджений Верховною радою в Декларації про державний суверенітет в 1990 році. За п’ять років роззброєння ядерного арсеналу всі типи ракет і боєголовки були разукомлектовани і вивезені до Росії.

Українська армія в топ-30 найсильніших збройних сил світу

У міжнародному рейтингу кращих армій світу від компанії “Global Firepower” на 2018 рік Збройні сили України займають 29-позицію з 136 (між Грецією і Чехією).

Серед 33 європейських армій Україна – в першій десятці (на 8 сходинці рейтингу).

Війська ЗСУ

Сучасні Збройні сили України складаються з трьох типів військ: Сухопутні, Повітряні сили, Військово-морські сіли. Також до ВСУ відносяться внутрішні війська, держприкордонслужба, оперативно-рятувальна служба (ДСНС).

У 2016 році в Україні з’явився ще один рід військ – Сили спеціальних операцій. В їх завдання входить проведення антитерористичних операцій, розвідки, психологічні операції, пошук і евакуація заручників, полонених та ін.

Нове свято десантників

З 2017 року Україна відмовилися від радянської традиції святкування дня десантника 2 серпня. Професійне свято службовців Десантно-штурмових військ тепер відзначається 21 листопада. До речі, блакитні берети десантника також змінили бордові зі спеціальною нашивкою.Фото: Українські десантники (facebook.com/pg/theministryofdefence.ua)

Жінки в українській армії

Службу в Збройних силах України проходять і представницький слабкої статі. Так, на сьогоднішній день в рядах ЗСУ перебуває більше 55 тис. жінок, з них безпосередньо на військовій службі – більше 24 тис. Найвище військове звання – полковник – мають 70 жінок.

Близько 7 тис. жінок брало участь з 2014 року в Антитерористичній операції на сході України, 116 отримали державні нагороди, 4 – посмертно.

 

Comments are closed.