Повідомили, які особливо небезпечні інфекції можуть «атакувати» волинян

Показати всі

Повідомили, які особливо небезпечні інфекції можуть «атакувати» волинян

Кліщовий вірусний енцефаліт, лаймбореліоз, сказ, туляремія та ієрсіниози. Саме такі інфекційні хвороби, на переконання епідеміологів, можуть поширюватися на Волині у поточному році. Про це інформують на сайті Волинського обласного лабораторного центру.

Повідомляють, що Волинський обласний лабораторний центр здійснює спостереження за поширенням хвороб, спільних для тварин та людей (зооантропонозами). Питання – на особливому контролі епідеміологів, оскільки на Волині є стаціонарно-неблагополучні пукти щодо поширення таких хвороб. Йдеться, зокрема, про сибірку (123 пункти), туляремію (79), кліщовий вірусний енцефаліт (майже 30) та лаймбореліозу (понад 100).

Утім, завдяки активній профілактичній роботі на теренах області фіксують ряд зооантропонозних інфекцій: понад 20 років — бруцельоз; до 20 років — сибірка та геморагічні лихоманки. В той же час, майже щорічно виявляють спорадичні випадки кліщового вірусного енцефаліту, туляремії, лептоспірозу, ієрсиніозів. Тобто, зооантропонозні інфекції в області залишаються актуальними, хоча й вони проявляли себе по-різному у різні періоди спостережень.

Так, протягом останніх 10 років «лідирують» хвороби, що в природних умовах передаються переважно через укуси кровососних комах та кліщів: кліщовий вірусний енцефаліт і лаймбореліоз (хвороба Лайма).

Повідомляють також, що лабораторний моніторинг підтвердив високий відсоток інфікування збудниками поширених природно-осередкових інфекцій дрібних ссавців у природі.

Так, в 2017 році при досліджених гризунів виявили збудники лептоспірозу – у понад 35% досліджень, туляремії – 3,6%, ієрсиніозів — до 10%. Відповідно до цього, прогнозують відносно благополучну епідситуацію з невисокою вірогідністю поодиноких захворювань людей на туляремію та ієрсиніози.

Актуальним для області залишається прогноз щодо лептоспірозу. Адже це захворювання в останні роки відзначається важким перебігом, а при пізньому зверненні за медичною допомогою може призвести до смерті (після 20 річної перерви 1 летальний випадок у 2016р.). Тому, епідпрогноз щодо лептоспірозу зводиться до можливих поодиноких випадків захворювання, що вимагає дотримання певних вимог безпеки при проведенні сільськогосподарських робіт, перебуванні біля водойм тощо.

Зауважимо, що в області передбачають вкрай неблагополучний прогноз щодо сказу, враховуючи, що за 3 останні роки реєструють найбільшу захворюваність тварин на сказ протягом останнього десятиліття – 171 випадок (2015р. — 53 тварини; 2016р. – 67; 2017р. – 51). Характерно, що на сказ хворіють теплокровні тварини майже у всіх районах. В минулому році найбільше хворих тварин виявлено серед дикої фауни (в основному лисиць – 47%). Серед свійських тварин частіше виявляють сказ у котів (29%) та собак (18%).

До того ж, останніми роками значно активізувались хвороби, що передаються через укуси кліщів: кліщовий вірусний енцефаліт та лаймбореліоз.

Зокрема, на території Ратнівського району з 1995 року існує активнодіюче природне вогнище кліщового вірусного енцефаліту, де, здебільшого, фіксують поодинокі випадки. А останніми роками помітна тенденція до стабільного зниження захворюваності (2016р. — 5 випадків; 2017р. — 1 у Ківерцівському районі).

В той же час значно зріс кліщовий лаймбореліоз, який у світі реєструють з 90-х років минулого століття, а на території Волині — з 2002 року. На сьогодні зареєстровано більше 130 хворих. Лише за останні 3 роки виявлено 90 хворих на лаймбореліоз (2015р. – 20; 2016р. — 31; 2017р. – 39).

В такій ситуації прогноз щодо кліщового лаймбореліозу перередбачають неблагоприємний. А щоб уникнути тяжких наслідків, які нерідко призводять не лише до хронічного перебігу хвороби, а й до інвалідності, необхідні, найперше, заходи профілактичного спрямування. Перш за все, це питання благоустрою прилеглих до зон відпочинку територій, проведення акарицидних обробок в місцях перебування людей та заходів попередження людей від укусів кровососних комах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *