Опозиційний розкол: Як Бойко і Вілкул ділять спадок «регіоналів»

Показати всі

Опозиційний розкол: Як Бойко і Вілкул ділять спадок «регіоналів»

Розлучення “Опозиційного блоку” мало нагадує політичний конфлікт. Це більше подібно до мильної опери про війну двох впливових сімей, – пише “Українська правда“.

Там є все необхідне для сюжету багатосерійного латиноамериканського серіалу: велика політика, брудні гроші, інтриги, футбол, брехня, цинізм, союзи, зради і – як вишенька на торті – жорстока сварка через бажання ще більшої влади.

Щоб далеко не ходити, можна відразу переглянути новини на партійному сайті “Опозиційний блок”, де одна група депутатів урочисто звітує про свій з’їзд, а вже в іншій новині друга група жорстко критикує той самий з’їзд.

А почалося все кілька тижнів тому, коли депутати, що орієнтуються на Ріната Ахметова, зі скандалом вигнали з фракції “ОБ” співкерівника цієї політсили Юрія Бойка та колишнього голову АП часів Януковича Сергія Льовочкіна. Це був не постріл у повітря, а прицільний вистріл, адже з фракції виключили найближчих політичних соратників олігарха Дмитра Фірташа.

Реакція крила Ахметова була такою жорсткою через підписання угоди між Бойком та Вадимом Рабіновичем про створення платформи “Опозиційна платформа – За життя”.

За цією угодою стоять тривалі переговори між Льовочкіним та кумом російського президента Путіна Віктором Медведчуком.

Публічним договором вони намагалися дотиснути Ахметова, а точніше його представників Бориса Колеснікова та Вадима Новинського, до широкого об’єднання перед виборами.

 

Колесніков: Хочу нагадати, що за Бойка в 2014 році проголосували 35 тисяч осіб. Ось це і є його рівень
фото: прес-служба фонду Бориса Колеснікова

Фактично Ахметову і його оточенню пропонували стати всього лише рівним партнером у новій політичній силі й підтримати на виборах людину Фірташа, а не свого кандидата.

“Хочу нагадати, що за Бойка в 2014 році проголосували 35 тисяч осіб. Ось це і є його рівень. Як ми можемо підтримувати цю людину?”- емоційно коментує УП пропозиції своїх колишніх колег лідер партії “ОБ” Борис Колесніков.

“Опозиційний блок” вже без Льовочкіна і Бойка почав вести свою окрему гру: вони провели закритий з’їзд, змінили керівництво партії та висунули в президенти депутата Олександра Вілкула.

Та люди Фірташа не опускають руки і намагаються довести, що з’їзд частини партії був незаконним.

“Українська правда” спробувала розібратися у цій заплутаній війні опозиціонерів.

Двоє єдиних

Минулого тижня у Києві з’явилися нові білборди з написом “Юрій Бойко – єдиний кандидат від опозиції”.

Їх розвісили після виключення Бойка з фракції, тому такий меседж був важливим для закріплення у пам’яті виборців.

Але вже під кінець тижня такий агітаційний слоган став надто неактуальним.

15 грудня частина “Опозиційного блоку”, що орієнтується на Ахметова, провела в Києві з’їзд партії. Захід пройшов майже конспіративно – у концертному залі “Freedom Hall”. За день до з’їзду співрозмовники у партії не хотіли називати ані місця, ані часу його проведення.

 

Бойко власноруч написав заяву до поліції на Колеснікова та співголову політвиконкому партії Олександра Касянюка
фото: opposition.org.ua

За даними УП, на ньому планували виключити зі своїх лав Бойка та Льовочкіна, змінити керівництво партії на користь найбагатшого українця та запропонувати свого кандидата у президенти.

До цього в “Опоблоці” було двоє співголів: Бойко від крила Фірташа, та віце-прем’єр часів Януковича Борис Колесніков від крила Ахметова.

Він без жодного рішення “Опозиційного блоку” став кандидатом від іншої партії. Ми маємо цьому дати оцінку, правильно? Ми плануємо виключити Бойка з керівних органів і виключити з партії. Те саме обговоримо щодо Льовочкіна“, – анонсував напередодні один з високопоставлених членів Опоблоку в розмові з УП.

Але врешті 15 грудня виключати з партії нікого не взялися.

 

Бажання Льовочкіна (на фото) і Бойка маргіналізувати дії нинішнього “Опозиційного блоку” має три вагомі підстави
фото; unian

Почекай, на все свій час”, – хитро посміхаючись, запевняв УП вже інший соратник Ахметова.

“Опоблок” вирішив обмежитися зміною статуту, призначенням лише одного голови партії Колеснікова та висунув в президенти Олександра Вілкула, якого регулярно й активно піарить телеканал “Україна”.

“Ми реально єдина опозиційна сила в Україні… Моя ціль, наша ціль – щоб наша партія була першою в країні”, – урочисто виголошував з трибуни з’їзду Вілкул після його висунення.

Насправді все було не так гладко, як може здатися на перший погляд.Крило Фірташа всіма силами намагалося зірвати з’їзд “ОБ”.

Напередодні Бойко та Льовочкін провели з членами “Опоблоку”, які орієнтуються на них, зустріч, де дали вказівку за жодних умов не брати участь у “рейдерських заходах Колеснікова-Вілкула-Новинського”.

За день до з’їзду близький до Льовочкіна депутат Сергій Ларін ще й подав на своїх колег позов до Окружного суду Києва. На прохання Ларіна суд заборонив тимчасово вносити зміни до установчих документів “Опоблоку”.

Ба більше: Бойко власноруч написав заяву до поліції на Колеснікова та співголову політвиконкому партії Олександра Касянюка. Кандидат в президенти звинуватив їх у підробці документів, які дозволяють провести з’їзд.

11 грудня Колеснікова навіть викликали з цього приводу на допит.

Мій правовий статус в цій справі – свідок. Я додам: свідок ганьби недовисунутого кандидата Юрія Бойка”, – тролив на своїй сторінці у Facebook колишній віце-прем’єр.

Немає значення те, що вони говорять. Все законно, рішення політради у нас є, партійні осередки просили цього з’їзду. Ситуація взагалі комічна: Бойко спочатку йшов, не прощаючись, а тепер прощається, не йдучи“, – емоційно іронізує іще один лідер ОБ.

У групі Ахметова додають, що, що б там не сталося, у січні Вілкул подасть документи до ЦВК як єдиний кандидат від партії “Опозиційний блок”.

Виборців навпіл не розріжеш

Бажання Льовочкіна і Бойка маргіналізувати дії нинішнього “Опозиційного блоку” має три вагомі підстави.

По-перше, похід на вибори ще одного опозиційного кандидата в президенти, а тим паче під брендом “ОБ”, суттєво знижує можливість Бойка потрапити до другого туру і претендувати на прем’єрське крісло в наступному парламенті.

Цілком очікувано, що частина виборців перейде до претендента, якого підтримує Ахметов.

Станом на початок грудня Бойка підтримували близько 11% українців серед тих, хто визначився з голосом. Рейтинг Вілкула коливався в межах 1-2%. Але Бойка все ще спримають як представника “Опоблоку”, а Вілкул до 15 грудня не вважався кандидатом у президенти.

“Ми контролюємо парторганізації в Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Донецьку. Що у них залишається? Хіба що Одеса для анекдотів Рабіновича. Але три місяці до виборів, а анекдоти вже закінчуються”, – насміхаючись, розповідає високопоставлений співрозмовник з оточення найбагатшого українця.

Друге – образа. Колишній глава АП не сподівався, що його насміляться виключити з фракції. Адже, за великим рахунком, вигнали не Льовочкіна, а особисто Фірташа. За логікою членів цієї групи, соратники Ахметова перегнули палку, тому що Бойко нібито вступив в союз з Рабіновичем як фізична особа, а не член “Опоблоку”.

 

Станом на початок грудня рейтинг Вілкула коливався в межах 1-2%
фото: rian.com.ua

Третє – крило Фірташа вважає: якщо вже стався розкол, то група Ахметова не має права використовувати бренд “Опозиційного блоку” на президентських і парламентських виборах.

Але так не вважають нинішні члени “Опоблоку”.

“Вони пішли своїм шляхом. Бойко збирається йти в президенти від іншої партії, яку вони перейменували в “Опозиційну платформу – За життя”. Удачі їм. Але своє ядро віддавати їм ми не збираємося”, – парирує на звинувачення своїх колишніх колег один з найближчих соратників Ахметова у партії “ОБ”.

***

У двох групах дуже категорично і жорстко налаштовані одне проти одного. Люди Фірташа-Льовочкіна називають людей Ахметова “рейдерами”, натомість прихильники любителя “Роттердам+” називають перших “донощиками”.

Але все одно вони не добивають одне одного до кінця. Так, вони звертаються в суди, тролять у соціальних мережах, але це не схоже на повноцінну війну. Це більше нагадує підвищення ставок.

Складається враження, що вони залишають простір для можливого порозуміння, хоч публічно цього і не визнають.

Тож не варто дивуватися, якщо раптом представники Фірташа й Ахметова попливуть в одному човні, коли їх патронам це стане вигідно. Зрештою, яка різниця – можна рятувати спільний політичний чи грошовий капітал та ненавидіти одне одного. Раніше їм це вже вдавалося.

Роман Кравець

Comments are closed.