Кому бракує голови, або Хто і навіщо обезголовив червонокнижного звіра

Показати всі

Кому бракує голови, або Хто і навіщо обезголовив червонокнижного звіра

8-го лютого минулого року в Муравищенському лісництві ДП «Ківерцівський ЛГ» трапилася резонансна смерть. І хай навіть померлим виявилась не людина, а червонокнижний зубр, ехо цієї історії тягнеться дотепер. Тож «Волинська правда» вирішила продовжити тему, про яку вже писало наше видання та підсумувати її.

Згадаймо в чому суть історії. Мертве тіло тварини виявили працівники Національного природного парку «Цуманська пуща». Якщо деталізувати, то «небіжчика-зубра» знайшли  8-го лютого в 36-му кварталі Муравищенського лісницва ДП «Ківерцівське ЛГ» на території ТзОВ «Майдан мисливський». Про таку знахідку громадськість дізналася, фактично, через добу. Дивно, що на сполох першими забили не працівники «Цуманської пущі», а лісівники: саме на сайті Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства опублікували інформацію про загибель тварини та подальше її обезголовлення.

«Волинська правда» стежила за перебігом подій з самого початку історії, аби з’ясувати її деталі. Наш кореспондент відразу після оприлюднення інформації про загибель тварини поїхав на місце пригоди. Там відразу ж підтвердилися чутки про те,  що у лісі залишилося лише тіло, голова ж тварини – зникла. Згодом з’явилося підтвердження інформації про те, що голову справді відрізали представники Національного природного парку «Цуманська пуща». Таку вказівку вони отримали від керівника Ігоря Квача. Саме факт обезголовлення тварини, а не її смерть,  викликав найбільше суперечок.

Справа в тому, що, як вже писала «Волинська правда»,  лісівники, екологи та сам користувач мисливських угідь в особі тамтешніх працівників ТзОВ «Майдан мисливський» забили на сполох, акцентуючи увагу громадськості на тому, що голову зуброві відрізали утаємничено. При цьому ж, на їх думку, було порушено законодавство, адже перед схожими процедурами  потрібно отримати дозвіл на добування (збирання) тварин, види яких занесено до Червоної книги України. Як відомо, такою твариною зокрема є і зубр. Однак такого документа люди, які, обезголовлювали тварину, очевидно, не мали. Принаймні, ні лісівникам, ні екологам, ні журналістам його не продемонстрували. Більше того,на переконання лісівників та екологів, про тіло, яке виявили ще у першій половині дня 8-го лютого  з невідомих причин працівники парку повідомили лише наступного дня.

Природний відбір. Версія зубрів

Що ж сталося з червонокнижною твариною? За висновками спеціалістів внаслідок механічного ушкодження в кров тварини була занесена інфекція. Згодом Ігор Квач уточнив, що тварину,  у прямому сенсі добило стадо зубрів, б’ючи хворого звіра рогами і копитами. Очільник «Цуманської пущі» наголосив, що стадо спочатку прийняло пораненого звіра.  Два дні звірі його обнюхували і коли здавалось би нічого не віщувало біди – тварину знайшли мертвою.

«Ми знайшли місце, де пройшло, як ми вважаємо, побоїще. Напевно, стадо, яке мало малих зубренят, таки відчуло, що він настільки хворий, не прийняло його. Відбулося добивання рогами, копитами. Це зафіксовано. Наші працівники це все зафільмували на носії інформації. Це ми викладемо на свої сторінки. Природа у цьому плані жорстока, вона не дає хворій тварині приєднатися чи влитися у стадо», – розповів тоді Квач. Зауважимо, що слідів, які б вказували на шкоду завдану людиною, не виявлено. Тобто версію браконьєрства спеціалісти відкинули.

9-го лютого експерти, які проводили розтин тварини, констатували, що процес загибелі зубра був безповоротним. Кістка пораненої ноги повністю згнила й відбулося зараження крові. Зрештою, таку болячку звіра відчули і йому подібні. Як наслідок – загибель в результаті природного відбору.  Про відповідні висновки експерти повідомили і представників мисливського господарства «Звірівське», які спостерігали за зубром, а ті, своєю чергою, користувача мисливських угідь – ТзОВ «Майдан мисливський».

Право на голову: трофей чи експонат   

9 лютого 2018-го року комісія з представників «Цуманської пущі» на чолі з директором виїхала на місце загибелі  зубра. Оглянувши тушу тварини, вони вирішили відтяти голову зубра для того щоб взяти її для дослідження та зберігання.

«Коли ми покидали місце події, я, як директор, поставив всіх до відома, що будуть взяті з тварини зразки для досліджень науковцями, які входять в науково-технічну раду парку. У цьому випадку ми навіть мали розмову, що, якби це було ближче до МГ «Звірівське» чи ближче до дороги, то можливо було б здійснити більш детальний розтин або, для прикладу, здійснити муміювання тварини», – сказав  тоді Ігор Квач.

Далі події розвивалися як у показових виступах Коперфілда:  за словами директора парку, коли всі вирішили залишати місце події, він залишив своїх працівників охороняти його. Приблизно через 40 хвилин на підмогу «охоронцям» прийшов єгер «Майдану мисливського». На той момент тіло тварини вже було безголовим.

Згодом ситуація дещо прояснилася… щоб потім знову стати незрозумілою. Спочатку очільник «Цуманської пущі» заявляв про усну вказівку від керівництва обласного управління лісового та мисливського господарства доставити голову зубра, однак, не зробив цього.

Ігор Квач, за його ж словами,  вирішив зателефонувати у Мінприроди України, де поспілкувався з заступником директора департаменту заповідної справи та екомережі Сергієм Матвєєвим та начальником відділу тваринного світу Володимиром Домашлінцем. Посилаючись на підсумки цієї телефонної розмови Ігор Квач заявив, що йому підтвердили право на будь-які частини тіла знайденої тварини і подальше їх дослідження «в незалежності від того, де воно знайдено».

Саме після тієї телефонної розмови, за словами Ігоря Квача, він доручив своєму працівнику відрізати голову зубра і доставити її у державну організацію, де вона могла б зберігатися.  Аргументація  обезголовлення зубра від очільника «Цуманської пущі» –  унеможливити  «розтаскування» частин тіла тварини. Ще один аргумент – голова цікава як об’єкт дослідження для науковців місцевого Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

У підсумку, голову червонокнижного звіра тоді заховали у хліві, що належить Муравищенському лісництву. Цікаво, що на території проживає і сам працівник національного парку, який приніс «кривавий трофей».

Пошук істини в кабінетах: версія місцевої влади

Згодом пошуком істини зайнялися представники обласної влади. Про це писало ІА “Волинські Новини”. Вже 20-го лютого зібралася профільна комісія Волинської облради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів, під час якої розглядалося питання про доцільність перебування на посаді директора НПП «Цуманська пуща» Ігоря Квача.  Зокрема, така імовірність з’явилася після історії із загибеллю зубра.

Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області Сергій Шеремета розповів членам комісії про деталі справи. Зокрема, і про те, що загиблий зубр був облікований у «Майдані мисливському». Щоб утилізувати тварину та встановити причину загибелі зубра була створена спеціальна комісія з представників ВОУЛМГ, мисливців та Держпродспоживслужби. За словами Шеремети, відбулося незаконне вилучення об’єкту тваринного світу.

Таку думку тоді підтримав і заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук, який теж був присутній на засіданні комісії. Висловлюючи позицію облдержадміністрації, чиновник зауважив, що дії директора НПП «Цуманська пуща» прямо вказують на порушення вимог природоохоронного законодавства.

Суттєву критику очільник «Цуманської пущі» тоді отримав і депутата Юрія Ройка. Той зауважив, що члени комісії вже втомилися закликати Ігоря Квача до конструктивної роботи і таких проблем, як «Цуманська пуща», нині не має жоден національний парк.

Сергій Шеремета зауважив, що особа, яка знайшла об’єкт тваринного світу на території іншого користувача, не має права його вилучати. Він повідомив, що після погодження міністерства об’єкт набуває статусу зоологічної колекції і обліковується на території користувача.

Станом на час проведення комісії, себто 20-те лютого, відрізана голова зубра перебувала на збереженні в парку «Цуманська пуща». Таку інформацію підтвердив й Ігор Квач. Згодом він уточнив, що  зубр загинув від сепсису та доведення до виснаження. Підтвердилася і попередня версія про те, що внаслідок зараження крові кістка звіра повністю зогнила.

Підсумовуючи засідання, заступник голови комісії Ігор Лех закликав директора парку визнати помилку та написати заяву про звільнення. Члени комісії одноголосно вирішили поставити перед міністерством питання про доцільність перебування Ігоря Квача на посаді директора національного парку «Цуманська Пуща». Незважаючи на це, Ігор Квач залишився на своїй посаді і займає її й до цього часу.

Рівно через місяць ця історія отримала своє продовження: щодо працівників парку «Цуманська пуща» відкрили кримінальне провадження через те, що вони відрізали голову загиблому зубру. Про це стало відомо 20-го березня під час засідання обласної комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів.

Таку інформацію під час засідання повідомив начальник екоінспекції Волинської області Олександр Ткачук. Причина – відрізана у зубра голова. З його слів, це можна було робити лише з дозволу Міністерства екології та природних ресурсів, а право на це мав лише  користувач угідь, тобто приватне підприємство «Майдан мисливський».
Де «живе» голова?

Інформацію про те, де ж наразі знаходиться голова зубра публікувало ІА «ВолиньPost». В коментарі виданню директор НПП Ігор Квач розповів, що частина тіла померлого звіра, через яку виникло чимало суперечок, знаходиться в Ківерцівському національному природному парку «Цуманська пуща».

У відповіді на запит інформагенства у Ківерцівському відділенні поліції відповіли, що повідомлення про зникнення голови зубра зареєстрували у журналі єдиного обліку заяв та повідомлень. Того ж дня, 9 лютого, на місце події виїжджали правоохоронці, які виявили голову червонокнижної тварини, вилучили та передали на зберігання директорові парку.

Окрім того, правоохоронці уточнили, що відомості про цей факт до єдиного реєстру досудових розслідувань не вносили.  Ігор Квач розповів журналістам видання, що голова дійсно знаходиться на збереженні у парку.

За його словами, він порадився із представниками Академії наук та Міністерства екології, які підтвердили, що саме науково-дослідна установа має право на збереження та звернення щодо дослідження частин тіла червонокнижної тварини.

Квач розповів, що голову зберігають за допомогою консервування – череп відділили від м’яких тканин, і ці частини окремо законсервували. За інформацією нашого видання, отриманої під час  підготовки матеріалу, голова зубра продовжує зберігатися в «Цуманській пущі».


З моменту епогею цієї історії минуло, фактично, 9 місяців. За цей час про безголового зубра, очевидно,  не забули лише журналісти. Станом на сьогоднішній день немає жодної інформації від правоохоронних органів щодо законності дій працівників «Цуманської пущі». Така ситуація, як мінімум, є незрозумілою, адже в справі  з обезголовленням зубра залишається чимало питань. Чому працівники «Цуманської пущі» так пізно повідомили про знахідку та й взагалі – що вони робили на території ТзОВ «Майдан мисливський», за кілометр від закінчення меж парку.

Ще один знак питання – документація та законність. Згідно з законодавством,  всі об’єкти тваринного світу, знайдені на території мисливських угідь є власністю користувача угідь. Особа, яка виявила загиблу тварину, повинна повідомити про це користувачу, на чиїй території тварина була знайдена. Тобто працівники «Цуманської пущі» повинні були передати загиблу тварину представникам «Майдану мисливського». Натомість єгер підприємства застав тушу тварини вже безголовою.

Зауважимо, що на відрізання голови у померлого зубра працівники «Цуманської пущі» дозволів не отримували. Таку думку журналістам нашого видання озвучував і директор ТзОВ «Майдан мисливський» Ігор Миколайчук : «Згідно з чинним законодавством, спочатку має бути дозвіл, має бути погоджено з Мінприроди. Тоді вже можна відрізати. Навіть якщо на аналізи відрізати, то має бути дозвіл. А наш єгер, який прийшов охороняти тіло, повідомив, що працівники парку вже виїхали з місця події з головою».

Ще один факт – розповсюдження двох потоків недостовірної інформації. Перша – стосувалася того, що в зоні знайдення туші померлого звіра перебували два стада зубрів, хоча за даними ОДА, було лише одне. Друга інформація стосувалася, нібито, «вказівки» від керівництва обласного управління лісового та мисливського господарства щодо доставки голови тварини в управління. Якщо така вказівка була, то чому голову все ж не доставили до управління?

Зрештою, інформацію про те, що була нібито якась усна вказівка від начальника ВОУЛМГ вже на наступний день після знайдення туші зубра спростував керівник «Звірівського» Сергій Смічик.  «Не треба говорити, що начальник управління дав вказівку доставити голову. Не плутайте грішне з праведним. Я мав на увазі, що користувач угідь – «Майдан мисливський». І він також мав право написати клопотання на отримання дозволу», – пояснив лісівник.

«Волинська правда» продовжить відстежувати цю тему і надалі. Сподіваємось, що безголовим залишиться лише зубр, а правоохоронні органи та відповідні інституції доведуть справу до логічного завершення.

 

Підсумовував Андрій Мошкун

Comments are closed.