Чи покарають волинських браконьєрів, які вбили двох лосів?

Показати всі

Чи покарають волинських браконьєрів, які вбили двох лосів?

Восени минулого року, а саме 18 вересня, інформаційний простір Волині сколихнула новина про те, що у Любешівському районі браконьєри застрелили двох лосів. Тоді лісова охорона затримала зловмисників «на гарячому», коли ті вантажили розчленовані туші у автомобілі. В одній із автівок лісівники знайшли 15 (!!!) мішків з м’ясом і голову вбитої тварини.

Зважаючи на те, що цей випадок привернув увагу волинян та викликав обурення, інтернет-видання «Волинська правда» вирішило поцікавитися у правоохоронців, як просувається розслідування цієї справи та на якому етапі слідство зараз, більше, ніж через рік після пригоди. Також ми з «перших вуст» дізналися, як розгорталися події того дня.

Як розповів нам один з учасників затримання, мисливствознавець Любешівського лісомисливського господарства Андрій Масюк, події відбувалися під час вечірнього патрулювання рейдовою групою лісових масивів.  Працівники мобільної рейдової групи почули вистріли поблизу урочища «Бучанська дача» і вирушили туди.

«Коли ми вже виїхали в рейд, нам зателефонували і повідомили, що там є люди. Це сталося в на території парку (мається на увазі – Національний природний парк «Прип’ять – Стохід», – прим. авт.) в Бучині. Ми поїхали туди і на великій відстані від того місця зупинилися і почули там вистріли. Надворі вже сутеніло. Ми поїхали ближче, стали і бачимо, що звідти виїхала легкова машина. Ми з колегами зрозуміли, що таким чином вони перевіряють, чи немає поблизу людей», – пригадує мисливствознавець.

Після цього він і члени рейдової бригади зупинилися в стороні і намагалися вистежити браконьєрів. Одним із автомобілів «чорні» мисливці поїхали в село і згодом повернулися.

«Ми контролювали, щоб нам вияснити, де точно сталося порушення. Також ми повинні були бути обережні, щоб не «засвітитися», бо ж тоді вони просто втекли і заховалися б. Через деякий час машина повернулась. Скоріше за все, вони відвезли в село всю свою зброю, якої потім не знайшли на місці злочину, і взяли мішки, бо ж, як виявилось потім, там було два лосі. Десь через години дві ми поїхали тією самою дорогою, якою раніше їхали браконьєри», – каже пан Андрій.

Цього часу порушникам вистачило для того, щоб розібрати туші лосів і навіть частково повантажити їх до автомобілів.

«Коли ми туди в’їхали, то спочатку побачили, що біжить собака. Ми зупинилися і потім побачили в лісі світло, яке то з’являлося, то зникало. Ми пішли туди втрьох. Там було дві машини і вони вже на той час вантажили другого лося, а одного вже відвезли», – розповідає Андрій Степанович.

Одні втекли, а решта – хотіли «порішати»

Під час затримання браконьєри не чинили опору. За словами Андрія Масюка, вони злякалися, що їх застали так зненацька. Спочатку зловмисників було семеро, але двом з них вдалося накивати п’ятами, тому лісова охорона до приїзду поліції затримала тільки п’ятьох. Спочатку ті, хто не втік, хотіли «домовитися» з рейдовою групою, але лісівники проявили принципову позицію та викликали поліцію.

«Та вони зразу полякалися, та просили: «Давай якось вирішимо». Я кажу: «Хлопці, ви що, яке вирішимо? Ви такого наробили і хочете «вирішити»?» – ділиться спогадами працівник Любешівського ЛМГ.

Щодо тих, хто втік, то члени рейдової групи не встигли їх розгледіти, бо у лісі вже було темно. Пан Андрій  не виключає, що то міг бути хтось з близьких родичів одного з браконьєрів, якого затримали. Справа в тому, що у лісі на момент затримання було два автомобілі, про які один із затриманих, говорив, що обидва його.

Рейдова група знайшла на місці злочину 15 мішків з м’ясом, адже зловмисники загубили життя двом особинам. За словами пана Андрія, самець важив приблизно 400 кілограм (а це більше, ніж 200 кілограм м’яса, – прим авт.), а самка, очевидно, була молода, віком 1,5 – 2 роки, бо з неї зловмисники отримали трішки більше, ніж центнер м’яса.

Мисливствознавець каже, що всі затримані – місцеві і дивується сміливості зловмисників, адже минулоріч у вересні був пік так званого тихого полювання, тому в лісі було багато грибників. Але це не завадило мисливцям переступити закон. Можливо, зловмисники трохи «розслабились» і не очікували приїзду лісівників, бо ті за логікою мали б святкувати професійне свято (17 вересня була третя неділя місяця. Саме в цей день всі лісівники відзначають професійне свято).

 

У Камінь-Каширському  відділі Маневицької місцевої прокуратури коротко розповіли, що справа про вбивство лосів перебуває на стадії підготовки повідомлень про підозру. Начальник відділу, прокурор Вадим Антонюк, який займається цією справою, пояснив, чому так довго її не передають до суду і навіть підтвердив зникнення окремих речей: «Справа в тому, що слідчо-оперативна група втратила доказову базу».

Проте прокурор запевнив, що найближчим часом справу доведуть до логічного завершення: «Думаю, що до Нового року, ми передамо цю справу до суду».

В той час мисливствознавець переконує, що чітко зрозуміло, що цих лосів застрелили люди, яких він з колегами спіймав на гарячому.

«По-перше, всі, кого ми затримали – мисливці, а по-друге, вони ж не могли просто знайти в лісі двох лосів. Такого не буває. Дуже чекаємо, що винних покарають. Бо ж ми і м’ясо знайшли, і людей, і повідомили проце правоохоронців», – бідкається чоловік.

Браконьєри рідко несуть  покарання, а якщо й отримують його, то незначне. Відповідальність за браконьєрство відносно мисливських ресурсів нині абсолютно слабка і зовсім не стримує і не лякає порушників закону. Не зважаючи на це, хочеться вірити, що правоохоронці зуміють довести вину браконьєрів, які загубили двох лосів і справедливість переможе.

Варто зазначити, що відповідно до чинного законодавства, особам, які порушили правила полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду, а також незаконне полювання в заповідниках або на інших територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або полювання на звірів, птахів чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів полювання та всього добутого.

У 2017 році у Волинській області склали 391 протокол про порушення правил полювання, 334 особи притягнули до адміністративної відповідальності, 95 осіб отримали попередження. Працівники державних підприємств області вилучили 23 одиниці вогнепальної зброї і знешкодили 102 браконьєрських петлі. Тобто, браконьєрів на Волині є чимало і вони дуже шкодять мешканцям волинських лісів.

«Зараз на обліку в Любешівському лісгоспі є більше 30 особин лосів. Загалом в районі популяція трішки більша. За час моєї 27-річної роботи в лісництві бувало по-різному: деколи популяція збільшувалась, деколи зменшувалась, але зараз дуже шкодять браконьєри. Минулого року ми виявили, що були застрелені 3 особини. А скільки ще є випадків про які нам не вдається дізнатися?», – висловлює сподівання мисливствознавець.

 

 

Comments are closed.